neděle 28. ledna 2018

"Sýrová" omáčka

Omáčka z oříšků, která chutná jako sýrová a hodí se prakticky k čemukoliv. K těstovinám, k rýži, ke quinoe, ke kuskusu nebo jen tak k zelenině místo třeba hummusu. Jedná se o podobný recept jako na kešu sýr, ale výhodou je, že lze použít i jiné oříšky a semínka a přitom chuť je velice podobná. Příprava je opět maximálně jednoduchá a pokud máte doma lahůdkové droždí, máte pravděpodobně i všechny potřebné suroviny.

Kešu sýr je jeden z nejlepších veganských receptů, které zatím znám. Jedinou jeho nevýhodou je spotřeba ne zrovna levných kešu oříšků. Tato sýrová omáčka chutná velice podobně, ale protože ji lze připravit z prakticky libovolné kombinace oříšků a semínek, její příprava může být mnohem levnější. Skvěle se také hodí, pokud potřebujete určité suroviny použít. Inspiroval jsem se tímto receptem, který jsem ale zjednodušil a trochu upravil.  

Suroviny

Omáčku lze připravit od oka a suroviny většinou (kromě oříšků) nijak nevážím. Ale tentokrát jsem se kvůli receptu snažil vše odměřit. Vlašské ořechy a slunečnicová semínka lze dle libosti nahradit, každopádně jejich kombinace se do omáčky opravdu hodí. Alternativou, kterou mám také vyzkoušenou je nahradit vlašské ořechy arašídy. Určitě by se daly použít také kešu, dýňová semínka nebo mandle. Následující suroviny vychází zhruba na tři porce. 
  • 150 gramů oříšků / semínek (ideálně vlašské ořechy a slunečnicová semínka - půl na půl) 
  • Jedna střední cibule 
  • Kostička zeleninového bujónu (nebo ekvivalentní množství sypaného) 
  • Dvě lžíce lahůdkového droždí 
  • Dvě lžíce kukuřičné / rýžové kaše 

Postup

Příprava surovin
Cibuli nakrájejte a na vodě "osmažte". Pokud si chcete recept zjednodušit, můžete použít cibuli syrovou. Oříšky a semínka vložte do mixéru a lehce pomixujte. Ze vzniklé směsi trochu odeberte na ozdobení jídla. V mističce rozmíchejte ve vroucí vodě zeleninový bujón (asi 250 ml vody). Pak do mixéru přidejte všechny suroviny a chvíli mixujte. Nemusíte moc, drobné kousky oříšků v omáčce nevadí. Pokud je omáčka příliš hustá, přidejte (vroucí) vodu, v opačném případě přidejte kukuřičnou kaši. Podle chuti můžete dosolit, ale pokud jste dali dostatek bujónu, nebude to potřeba. 

Kukuřičná, nebo rýžová kaše omáčku krásně zahustí, takže s její pomocí lze omáčku "nastavit". Díky tomu nemusí obsahovat tolik oříšků a může tak mít méně kalorií. Pozor ale na to, že pokud použijete větší množství kukuřičné kaše, bude v omáčce cítit. Z tohoto důvodu je asi lepší použít více neutrální rýžovou kaši, případně přidat droždí a bujón nebo sůl. 

Omáčku podávejte třeba s těstovinami a posypte rozmixovanou směsí oříšků a semínek. 
Odebraný mix na ozdobení
Výsledná omáčka
Omáčka s quinoou

neděle 21. ledna 2018

Jóga - tipy na tréninky

Konečně k nám dorazila zima a s ní led a sníh. Většina normálních lidí proto v tomto období neběhá, nebo alespoň běhá o trochu méně. Ideální čas pustit se proto i do jiného cvičení než jen běhání. A jednou ze skvělých voleb je jóga. Tu lze cvičit na mnoho způsobů, od statické, odpočinkové a strečingové až po dynamickou posilovací jógu. Ve všech případech se ale jedná o skvělé kompenzační cvičení k jakémukoliv tréninku. V tomto článku uvedu odkazy na má oblíbená jógová tréninková videa dostupné na youtube.

Jógu jsem začal cvičit zhruba před rokem, kdy jsem se kvůli zranění nemohl věnovat běhu. Cvičení mi už zůstalo i po mém návratu - jedná se o opravdu skvělý doplněk ke všem aktivitám a úžasným způsobem rozvíjí tělo. Jóga mi hrozně pomohla například v létě v Lancasteru, kde jsem díky ní zvládl každodenní běhy mezi domovem a Univerzitou. Navíc dneska není problém na Internetu najít nespočet videí, takže není potřeba kamkoliv se dopravovat a platit za skupinové tréninky. Jóga nevyžaduje ani speciální vybavení, bohatě postačí pohodlné oblečení, trocha prostoru a nějaký silnější koberec, nebo karimatka. 

Jóga pro začátečníky

Následující videa jsou vhodné pro úplné začátečníky. Jedná se o pomalé tréninky, kde bývá dostatek času koukat se na video a ověřit si tak správné provádění pozic. Cvičení navíc nebývají extra náročná a celé sestavy trvají okolo 30 minut. Má oblíbená instruktorka, která má opravdu nespočet videí je Adriene. 

1) AdrieneREVOLUTION: 31 Days of Yoga
31 denní program, který byl mým prvním úvodem do jógy. Jeden trénink má v průměru okolo 30 minut a nebývá nijak náročný. Obvykle ani není potřeba se po něm sprchovat :) Některé tréninky však umí překvapit - například šestý den (nápověda: 6 = six pack abs = břišáky budou bolet). Jedná se o ideální cvičení na zpevnění těla - dost často se zapojují svaly středu těla (core).
Jóga se dá cvičit i na "pustém" ostrově *

2) Adriene: YOGA CAMP - 30 Day Home Practice
Velice podobná cvičení předchozímu. Podobně dlouhé tréninky zaměřené na celé tělo.

3) Adriene: TRUE - 30 Day Yoga Journey
Nový program (2018), který jsem zatím nezkoušel - ale chystám se na něj. Vypadá však podobně, jako předchozí.
Aktualizace (23.4.2018): Konečně jsem docvičil poslední trénink tohoto programu. Musím říci, že celkově mi cvičení přišlo jako nejlehčí, co Adriene má - jak intenzitou, tak délkou (hodně tréninků bylo poměrně krátkých). Ale opět se jedná o vydařené cvičení a úplně poslední trénink je opravdová lahůdka :) Určitě doporučuji zejména pro začátečníky.

4) Brett: Chakra Challenge
Celkem sedm tréninků tematicky zaměřených na jednotlivé čakry / oblasti těla. A komu by to nestačilo, může si cvičení doplnit o vedené meditace. 

Strečingová jóga (Yin Yoga) 

Tento typ jógy slouží hlavně k protažení namožených svalů a odpočinku. Cvičí se v pomalém tempu a každá pozice se drží déle, než normálně - klidně i několik minut. Je proto lepší cvičit více oblečený, protože člověk se moc nezahřeje, takže ani sprcha není po tréninku potřeba.

1) AmandaGentle Yin Yoga for Recovery and Relaxation
Asi nejpomalejší trénink, který se snažím cvičit skoro každý týden - jedná se totiž o úžasný strečing jak nohou a kyčlí, tak rukou a ramenou. Pozice se drží 2 - 3 minuty a převážně se jedná o cvičení vleže. Celé cvičení trvá 48 minut.

2) Hoy30 Min. Total Body Deep Stretch Yoga for Runners and HIIT Athletes
Já si vybral tradiční jóga kobereček
Hoy se zaměřuje více na posilování, takže toto cvičení není jóga v pravém slova smyslu, ale spíše je to protažení celého těla. Za 30 minut si člověk protáhne opravdu všechny možné svaly, a ještě se u toho zahřeje. Hoy to totiž bere trochu více dynamicky než Amanda. Podobných tréninků má na svém profilu spoustu, třeba tento 35 minutový.

3) AdrieneRunner's Yoga
Adriene má samozřejmě i strečingové tréninky. Tento je zaměřen speciálně na protažení nohou a kyčlí - je tak skvělý pro běžce, turisty, nebo každého "chodce".

4) MatRestorative Yoga
Další cvičení zaměřené více na běžecké partie. Navíc k němu hraje příjemná hudba a Mat zařazuje pár cviků, které v předchozích videí chybí. Cvičení zvládne i Matova kočka. 

Dynamická jóga (Power Yoga) 

Jedná se o náročnější cvičení, které je často velice dynamické a člověk se u něj dost zapotí. Sprcha bývá po cvičení potřeba vždy. Obvykle se jedná o hodinové tréninky. Určitě je dobré znát základní pozice, jinak člověk nebude stíhat. 

Rob a jeho dračí jóga je zatím jedno z mých nejoblíbenějších cvičení. Není sice tak dynamické, jako ostatní power jógy, ale skvěle se hodí k běhání. Je totiž více zaměřené na kyčle, boky a nohy, než na ruce (na ty obsahuje jen asi 10 sekundový plank v nízké pozici kliku). Poslední část cvičení je pak spíše strečingová jóga.

Jógu může cvičit kdokoliv *
2) Bob: Yoga For The Warrior Main Workout
Náročné cvičení se skupinkou dvou dívek a jednoho chlapíka. Nebuďte špatní z toho, že holky vůbec nestíháte - můžete jako já cvičit snazší pozice společně s chlapíkem :)

3) TravisYoga Cross Training
Travis je trochu blázen - občas se nechá unést a cvičení si moc užívá (přitom sám necvičí). Každopádně ručím za to, že pokud vydržíte až do konce, budete dělat podobné zvuky jako on :) Cvičení navíc probíhá se skupinkou dalších 12 lidí, takže budete mít pocit, že jste na opravdovém jóga tréninku. A k videu navíc hraje hudba!

Nelekejte se drsnějšího názvu videa, při tomto tréninku nejspíše neomdlíte - byť jeden ze cvičících na videu měl prý namále - proto ten název. Každopádně když přežijete první část, která je extrémně náročná na břišní svaly, tak dál už je to jenom lepší. 

Bonusové cvičení: Pět Tibeťanů 

pettibetanu.cz
Pět Tibeťanů je prověřené cvičení, které má extrémně pozitivní dopad na celé tělo. Moderní medicína tvrdí, že je to díky poctivému prokrvení páteře. Původní kniha od Petera Keldera (Ancient Secret of the Fountain of Youth) pak cvičení dává do souvislosti s tajemným uměním tibetských mnichů. Ti prý ve cvičení nalezli lék proti stárnutí a díky němu se dožívali prakticky libovolného věku. Ať tak či tak, jedná se o nenáročných 5 cviků, jejichž provedení nezabere více, než 12 minut denně. Tak proč to nezkusit? Cvičení je názorně vysvětleno na stránkách pettibetanu.cz (stránky vyžadují Adobe Flash Player).


neděle 14. ledna 2018

Quinoa s cuketou

Quinou lze podobně jako kuskus připravit na libovolné množství způsobů. Varianta s cuketou je velice jednoduchá a příprava netrvá o moc déle než uvaření samotné quinoy. Při vaření do ní stačí přidat nastrouhanou cuketu, vše ochutit, zahustit a můžete podávat. Jedná se o jídlo vhodné do krabičky a díky výživovému složení quinoy je nutričně velice bohaté. Samotné jídlo je velice lehké a skvěle se tak hodí jako příloha. Pokud se ale k receptu přidají semínka, ořechy, nebo třeba tofu či tempeh, jedná se o skvělé plnohodnotné jídlo.   

Při vymýšlení tohoto receptu jsem se inspiroval podobným jídlem - kuskusem s cuketou. U něj mi ale přišlo neefektivní vařit zvlášť cuketu a tu pak přidat do hotového kuskusu. Protože quinoa se musí vařit, přišlo mi ideální rovnou s ní uvařit cuketu a tento recept byl na světě.

Suroviny

Následující suroviny vychází na dvě porce.
  • 200 gramů quinoy 
  • Střední cuketa
  • Kostička zeleninového bujónu 
  • Lžička kokosového oleje (nemusí být) 
  • Na zahuštění: ovesné vločky / kukuřičná kaše  
  • Koření: sůl, římský kmín 
  • Na ozdobení: slunečnicová, dýňová semínka 
  • Příloha: čerstvá zelenina (rajčata, papriky) 

Postup

Ideálně na několik hodin předem namočíme quinou. Pokud nemáte čas, nedá se nic dělat. Poté ji párkrát propláchneme vroucí vodou (extra důležité hlavně pokud nebyla předem namočená). Tyto dvě opatření quinou zbaví hořkosti a zlepší vstřebatelnost jejich živin. Quinou poté dáme do hrnce, do kterého přidáme nastrouhanou cuketu a vše zalijeme vroucí vodou, aby bylo vše ponořené, ale vody nebylo zbytečně moc. Začneme vařit a přidáme sypký zeleninový bujón, římský kmín a případně trochu soli. Pokud máme bujón v kostce, vedle ho v misce rozpustíme ve vroucí vodě a tu přidáme do hrnce (je potřeba s tím počítat a předem tam dát o to méně vody).
Uvařená směs

Quinou s cuketou vaříme asi 10 - 15 minut, dokud se voda nevypaří. Občas promícháme a ke konci můžeme přidat kokosový olej. Pokud je už quinoa uvařená, ale směs je příliš stále řídká, můžeme ji zahustit ovesnými vločkami, nebo nějakou směsí na kaši (kukuřičnou, pohankovou). Pod pokličkou pak vše necháme asi 10 minut dojít - směs ještě trochu vody nasaje.  

Podáváme s čerstvou zeleninou (ideální jsou rajčata a papriky) a můžeme posypat slunečnicovými, dýňovými, či jinými semínky nebo ořechy.
Quinou je lepší předem namočit
Nastrouhanou cuketu stačí přidat
Jídlo je ideální do krabičky

Nutriční složení

Podrobné nutriční hodnoty
Pokud porci posypete asi dvěma lžícemi slunečnicových a dýňových semínek, výsledná porce (bez další zeleniny) bude mít zhruba následující nutriční složení:  
  • 600 kalorií, z toho 52% sacharidů, 34% tuků a 14% bílkovin 
  • Bílkoviny: 23,5 gramů 
  • Měď > 100% DDD
  • Železo - okolo 90% DDD 
Semínka lze případně nahradit například arašídy a získat tak větší množství bílkovin, případně chia či lněnými semínky pro získání většího množství omega 3 kyselin a lepšího poměru omega 3 ku omega 6. 


neděle 7. ledna 2018

Zhodnocení roku 2017

Tak za sebou máme další rok a můj blog právě slaví první výročí. Mým cílem bylo snažit se napsat alespoň jeden článek za týden, což se mi až na výjimky, kdy jsem cestoval, celkem dařilo. A jak úspěšný byl rok 2017 pro mě? I přes to, že jsem toho rozhodně nenaběhal tolik, jako v roce 2016, na závodech se mi dařilo - 3 první místa. Navíc dvě z toho poněkud překvapivě na trailových půlmaratonech se slušným výškovým převýšením. Letní trénink v Lancasteru se tak očividně opět vyplatil. 


Běhání

Rok 2017 pro mé běhání nezačal vůbec ideálně. Léčba zraněné kyčle se neskutečně vlekla a já tak mohl začít běhat až v půlce března. Do té doby jsem občas běhal akorát schody, které kupodivu kyčli nevadily. Každopádně od března jsem se pomalu začal vracet do tréninků, a tak jsem si v květnu mohl užít běhání v Rakousku a můj první závod roku - Vltava Run.

Zlatý hattrick
Na Vltava Run jsem byl hrozně rád, že kyčel vydržela a byl jsem schopný celkem uběhnout 40 kilometrů. Při závodu jsem navíc zjistil, že moje fyzička také není úplně nejhorší, takže jsem v červnu absolvoval dva další závody. Trutnovský půlmaraton, kde se mi poprvé podařilo prolomit hranici 90 minut (byť byla trasa o něco kratší). I přes to pro mě byl závod spíše užívačka a příležitost opět se vidět s Vojtou z Vltava Run. Pernštejnská 15 pak byl nový závod v okolí Kunětické hory pořádaný opět Kubou. Skvělý závod, při kterém jsem ve své kategorii skončil první.

Následovalo léto v Lancasteru, kde jsem opět běhal každý den na Univerzitu a zpátky. Nohy jsem se snažil maximálně šetřit, abych se kvůli vyšší kilometráži nezranil a běhání jsem doplňoval ostatními aktivitami a víkendovými túrami v horách Lake District. Opět se jednalo o vynikající trénink, který mi toho hrozně dal.

To se potvrdilo na podzimních závodech - trailových půlmaratonech Saar Challenge a VyKing, které jsem oba ve své kategorii vyhrál. 

Shrnutí

Oříšková másla vyrábím rád,
ale do 21 kg mi stále trochu chybí :)
Čísla, kolik jsem toho za tento rok oproti roku 2016 naběhal rozhodně moc působivá nejsou:
  • Celkem naběháno: 1906 km (oproti 3446 km v roce 2016) 
  • Celkem běhů: 263 
  • Celkový čas: 160 hodin
  • Průměrná rychlost: 11,9 km/h 
  • Spálených kalorií: 120 740 (což odpovídá asi 402 cheesburgerům, nebo pro mě představitelnějším 21,2 kilogramům arašídového másla :) )  
Oproti minulému roku jsem se však věnoval i jiným aktivitám. Hlavně józe, posilování s vlastní vahou a trochu i plavání:
  • Jóga: 257 tréninků, celkem 202 hodin
  • Posilování: 124 tréninků, celkem 98 hodin 
  • Plavání: 82 tréninků, celkem 62 hodin a uplaváno 104 kilometrů   
Mé aktivity v říjnu
Tímto tréninkem jsem si ověřil, že nejde tolik o počet naběhaných kilometrů, jako spíše o celkový pohyb. Fyzička se mi totiž i tak značně zlepšila, což je vidět hlavně na mém novém rekordu na půl maraton - 1:27:07 a to se jednalo o trailový půl maraton s převýšením přes 400 metrů. Oproti roku 2016 (1:33:49 na rovinatém pardubickém půlmaratonu) je to obrovský rozdíl. S tím souvisí i snížení mé klidové tepové frekvence. Když jsem si ji nedávno zkoušel měřit, dostal jsem se na hodnotu 42 úderů za minutu.  


Vegan 

Otázkou tak zůstává, jak velký vliv má na můj fyzický stav veganská strava. To však nechám na posouzení každého člověka. Rozhodně netvrdím, že veganská strava je jediný možný způsob zlepšení fyzické kondice, ale určitě k němu může přispět. Už jen snížení cholesterolu a s ním související "pročištění" cév a žil musí mít vliv na snížení tlaku a efektivnější zásobování všech svalů okysličenou krví. Každopádně z mých výsledků je určitě vidět, že na veganské stravě rozhodně netrpím. 

Trocha aranžování v japonském stylu
Rok 2017 mě pak naučil, že veganské stravování nebývá velikým problémem ani na zahraničních cestách, a dokonce jsem byl překvapen vstřícností několika obyčejných místních restaurací. Ty neměly problém při našem pracovním obědě / večeři s improvizací a přípravou speciálního veganského menu. Třešničkou na dortu pak byla možnost v jedné restauraci, nenabízející nic veganského, nechat si donést jídlo z vedlejší asijské restaurace. A když už šlo opravdu do tuhého, na Karlštejně mi vyšli vstříc a nechali mě sníst si vlastní připravené jídlo. Podobně nouzově se dá najíst v různých samoobslužných jídelnách, například ve Dvoře Králové, kde často mají i dětský koutek s mikrovlnkou, takže si člověk může připravit třeba i teplý kuskus.

Vařit si vlastní jídla mě pak stále baví a pořád objevuji nové kombinace. Už vím, že ve veganské verzi jde připravit jakékoliv jídlo, ale klasická veganská jídla jsou často mnohem lepší. A i když občas rád uvařím něco extra, stále se rád vracím k těm jednoduchým a prostým jídlům.

Nezbývá, než popřát vše nejlepší do nového roku 2018 a ať se daří ještě lépe, než v předchozím roce!