neděle 19. ledna 2020

Jóga - tipy na tréninky III.

Většina lidí prý novoroční předsevzetí vzdá někdy mezi 12. - 19. lednem [1,2]. Ať už na ně člověk hraje, nebo ne, špatný čas na cvičení jógy není nikdy. Tak co si nedávat žádné sliby a plány, ale místo toho si bez rozmýšlení rovnou zacvičit? Stejně jako v článcích I. a II., i tentokrát uvádím tipy na různé tréninky na YouTube - od naprosto jednoduchých protahovacích, až po pořádné posilovací. Žádné vybavení není potřeba, postačí pouze nějaká podložka a základní znalost angličtiny (nebo schopnost imitace).  

Pro začátečníky

Adriene - 30 denní výzva pro rok 2020

Pomalá jóga v podání Adriene
Jako téměř každý rok, i letos si Adriene připravila 30denní výzvu pro úplné začátečníky. Tento nový program jsem nezkoušel, ale z toho mála, co jsem prolétl, to vypadá hodně podobně jako v letech minulých. To znamená velmi pomalé cvičení, vysvětlování pozic, ale hlavně skvělá atmosféra a pohodový přístup. Díky Adriene jsem vlastně kdysi s jógou pořádně začal. Bohužel teď už je na mě její cvičení trochu moc pomalé, i když k některým dynamičtějším tréninkům se stále rád vracím.  

Protahovací jóga

Jedním z hlavních cílů jógy je zlepšit si flexibilitu těla. Protahovací jóga je zaměřená právě na toto.

Kassandra - 1 hour Vinyasa Flow For Flexibility

Kassandry hodinové cvičení sice zní jako power jóga, ale nemusíte se bát, opravdu se jedná o pomalé protahovací cvičení, u kterého se nezpotíte ani pokud máte topení nastaveno na 30°. Rozhodně si ale pořádně protáhnete celé tělo. Popisem, že se jedná o cvičení pro pokročilé se určitě nenechte odradit. Cvičení je vhodné i pro začátečníky. Jde spíše o to, že Kassandra detailně nevysvětluje správné provádění technik. Ale při cvičení je dost času to když tak odkoukat.

Fightmaster Yoga - 1 hour Hatha Yoga

Cat má hlavně skvělý ... přízvuk
Hatha jóga je pomalejší styl, při kterém se pozice drží déle. Jedná se tak o ideální jógu pro zlepšení flexibility a zvýšení síly. Toto cvičení je méně náročné a vhodné právě hlavně jako protažení. Slečna má opravdu medový hlas a trochu jiný styl cvičení, takže vás čekají i nějaké ty méně známé cviky. Posledních 10 minut je věnováno meditaci zaměřené na dechové cvičení. Cvičí se navíc na prosluněné pláži, takže ideální pro zpestření pošmourných zimních dnů.

Cat - 1 hour Intermediate Vinyasa Flow Yoga

Opět trocha britského přízvuku. Toto cvičení není úplně zaměřeno na protahování, ale většina cviků přesto rozvíjí hlavně flexibilitu. Začíná se opravdu rychlými pozdravy slunce (ty je proto nutné znát) a člověk se tak parádně zahřeje. Následující pozice na flexibilitu jsou proto příjemné a aby člověk úplně nevychladl, tak jsou prokládány i cviky zaměřenými na sílu.

Posilovací jóga

A nakonec trochu intenzivnější tréninky.  

Brett - Sweaty Yoga Workout Sequence 45 Min Yoga

Cvičení není tak náročné, jak by z názvu mohlo vypadat. Člověk se sice zahřeje (zhruba tak, že i při vypnutém topení to je na cvičení bez trička), ale určitě to není žádný zničující trénink. Cvičení je zaměřené hlavně na planky (boční) psy (dolů, nahoru) a pozice bojovníků. Téměř všechny pozice jsou vhodné pro začátečníky, takže jediné, co by mohlo odradit je trochu dynamičtější tempo a pro planky určitá síla. Velkým plusem je poctivé protažení rukou. 

Sean - 30 Minute Killer Power Yoga for Strength

Flo dokazuje, že i chlapi mohou
být v józe hodně dobří
Pokud máte jen 30 minut nebo si chcete pořádně zamakat, tohle je ten pravý trénink. Sean dokazuje, že jóga se dá bez problémů cvičit i venku v tajícím sněhu. Trénink je veden v opravdu rychlém tempu, a proto je dobré znát názvy technik (nebo hodně využívat pauzu). Hlavně díky Seanovým vtipným komentářům (video namluvil až dodatečně) uteče 30 minut opravdu rychle.

Flo - Come Practice! | Vinyasa Flow Yoga

Flo je chlapík, který má očividně s výukou jógy hodně zkušeností. V tomto tréninku se podle jeho slov soustředí na vyváženost cvičení - na oba aspekty jin a yang. Obsahuje tedy jak dynamické cviky na pořádné zahřátí, statické na zvýšení síly, a nakonec i protahovací pro zlepšení flexibility. Flo si cviky párkrát proloží neuvěřitelnou akrobacií - tu lze naštěstí bez problémů ignorovat. Na začátku sice tvrdí, že cvičení bude trvat pouze 30 minut, ale jedná se o 45minutový trénink - byť uteče opravdu rychle. I tak ale Flo stíhá vše krásně vysvětlovat.  

sobota 4. ledna 2020

Zhodnocení roku 2019

Zhodnocení letošního roku rozhodně nebude tak slavné jako v letech 2018 ani 2017. Kvůli zlobící kyčli jsem toho zdaleka nenaběhal tolik, kolik bych si přál, což se v kombinaci s mým cestováním také podepsalo na mnohem menší účasti na závodech. I přes to jsem si ale rok moc užil a kromě běhání se opět zaměřil i na jiné sporty a aktivity. Mimo jiné jsem si splnil jeden z mých snů, když jsem se nechal na 10 dní zavřít na meditačním semináři. Takže když už jsem se nikam neposunul fyzicky, tak možná alespoň trochu duševně. Možná. 

Běhání

Mé běhání bylo ovlivněno hlavně zimní pauzou, při které jsem opět rozhýbával kyčel. Pomalu běhat jsem začal v podstatě až v březnu a dostat se na nějaké rozumné objemy (>40km týdně) mně trvalo do června. Ale i nadále mě pak čekaly nějaké ty pauzy - dovolená na Slovensku a meditační seminář

Běhání v mrazivém Norsku (i když to
vypadá na příjemných 20°)
Pokus o překonání hranice 60 kilometrů týdně v kombinaci se čtyřmi závody v průběhu 14 dnů nedopadl nic moc a kyčel se opět ozvala, takže následovala další pauza a postupné rozběhávání. Ke konci roku jsem se pak dostal na 50 kilometrů týdně, ale opět to začalo být na hraně, takže raději další pauza.  

Prostě vůbec žádný ideál a o nějakém promyšleném tréninku tak nemohla být ani řeč. Nevím, jestli stárnu, moje technika běhu nestojí za nic, nebo dělám nějakou chybu ve výživě. I tak jsem si ale mohl užít běhání na nevšedních místech nebo se zvláštní atmosférou. Třeba na adventním běhu (i přes mizerné počasí), v Norsku (i přes brutální zimu), v okolí Ještědu (byť ještě za tmy), v Chorvatsku (i přes bouřku), v Římě (za neustálého čvachtání kaluží) nebo klasicky v pořádných pařácích v Malajsii a Indonésii.    

V řeči čísel to pak vypadalo následovně:
  • Celkem naběháno: 1415 km (proti 2334 km v 2018, 1906 km v 2017 a 3446 km v 2016) 
  • Celkem běhů: 161
  • Celkový čas: 119 hodin
  • Průměrná rychlost: 11,8 km/h
  • Nastoupáno: 7 367 m
Chlácholení Garminu
Samozřejmě takhle proflákaný rok se podepsal i na mé kondici, která se rozhodně nikam neposunula. I tak se mě ale Garmin snažil utěšit a moji kondici stále hlásil jako 20letého klučíka. 

Ze závodů jsem se hlavně zvládl zúčastnit mého oblíbeného SAAR. Vzhledem k mému neběhání jsem ale neměl na výběr a musel jsem se spokojit s dětskou vzdáleností 21 kilometrů. Tu jsem ale zaběhl opravdu slušně a 2. místo v kategorii mi udělalo radost. Pak už jsem odběhal jen Kunětickou 9, kde se mi vzhledem k okolnostem podařilo celkem nečekaně zvládnout 9 závodů z 12. Při posledním závodě jsem měl také možnost poprvé pomoci s organizací, což byl skvělý zážitek. Podzimní běh od kluků z Heřmaňáku pak beru spíše jako příjemnou akci, která se jim i letos moc povedla. 

Další aktivity

Poprvé v lanovém centru
Kromě běhání jsem se dál věnoval klasicky plavání (z kondiční dráhy jsem letos nebyl vyhozen ani jednou, ale za to se mě koncem roku ujal nějaký důchodce a snažil se mě naučit plavat - očividně nejsem úplně ztracený případ), józe (stále se mi plete upwarddownward facing dog a slova jako heels, toes a balls), posilování s vlastní vahou (opět žádný pokrok), ježdění na kole (tam jsem naopak pokročil natolik, že jsem si jako jediný běloch troufl vyrazit i v Indonésii), Pilates (určité cviky s pocitem zatažení tampónu mi stále moc nejdou) a jednou jsem byl dokonce vytažen do lanového parku v Orlických horách. Byla to má premiéra, takže pěkně na černý okruh, kde se mi na jedné překážce podařilo ostatní smíchem vyřadit na půl dne. Stačilo jim k tomu mé zoufalé zavolání "napnout" (myšleno lano, které mi přidržovali, protože jinak bych to nedal). Prostě skvělý dárek.

Z toho mála, co jsem si zaznamenal mám za sebou:  
  • Na kole ujeto 555 km (17 aktivit)  
  • Uplaváno 140 km (95 aktivit, průměrná rychlost 2,1 km/h) 

Duševní posun

Největší zkušeností roku pro mě byl 10denní meditační seminář. Při tom nebylo dovoleno žádné fyzické cvičení, což v kombinaci s minimálně 10 hodinami sezení denně znamenalo, že jsem přišel i o to málo, co jsem stihl natrénovat. Jen ujít asi kilometr na zastávku vlaku po semináři, byl pořádný záhul. To jsem ale rád obětoval, protože za tu zkušenost to rozhodně stálo.

Na meditačním semináři
Co všechno mi seminář dal, by vyžadovalo dobrého psychologa, ale z těch viditelnějších změn by to byl třeba fakt, že jsem přestal nosit hodinky, sledovat ušlé kroky (po téměř 3 letech jsem porušil řadu!), měřit si tréninky (kromě běhání, plavání, kola a nějakých výletů) nebo si stěžovat na brzké vstávání. Jako bonus jsem si pak pěkně rozházel organismus, když jsem se delší dobu stravoval jako ortodoxní buddhista (jídlo pouze dopoledne). 

Seminář se mi ale natolik líbil, že jsem chvíli opravdu uvažoval o kariéře mnicha. Tak jsem si ho alespoň v odlehčené formě zopakoval na naší chatě. Tam jsem ale dal jen 5 dnů, a to jsem ještě podváděl - místo odpoledních meditací jsem radši chodil běhat. 

Cestování

Škodolibý pohled z A380
Ani mi to nepřišlo, ale během roku se mi podařilo navštívit poměrně dost destinací - 8 různých zemí a porušit přitom mé předsevzetí nikdy nelétat s Ryanair. Ve zkratce to vypadalo nějak takto: Řím (hlavní ponaučení pro příště - i v Itálii může být v zimě zima) -> Barcelona (tu jsem se snažil hlavně přežít v brutálních horečkách z návštěvy Říma) -> Kuala Lumpur (naopak trénink nošení obleku ve 40° vedrech) -> Yogyakarta (má první asijská "sračka", která mi ale pomohla navázat nová přátelství) -> Opatija (výšlap na nejvyšší horu v okolí v brutální bouřce a následný pokus o usušení věcí - ani po 5 dnech se nepodařilo) -> dovolená na Slovensku (naopak bez jediného deště) -> meditační seminář v Německu (klidně to ale mohlo být kdekoliv jinde, stejně jsme byli zavřeni v pár budovách) -> Norsko (zbaběle jsem odletěl pryč pár dní předtím, než tam zapadli sněhem). Zkrátka povedený rok! 

Blog

Návštěvnost blogu
Návštěvnost blogu je pro mě trochu nepochopitelná. Skoro to vypadá, že čím méně píšu, tím více lidí blog sleduje. Takže plán na příští rok je jasný :) Při procházení statistik mě zaujala klíčová slova, které lidi na mém blogu hledají. Zejména: "jak vypadají vegani" (nevím, jestli jsem ukázkový exemplář), "amazon" (to opravdu nechápu), "je rama veganská" (jak která), "co jíst jako vegan" (mé recepty asi nezaujaly), "arašídová omáčka z arašídového másla" (z čeho jiného by měla být), "vegan domácí chovy" (co to jako má být?) a "proč vegani odmítají živočišnou stravu" (opravdu se dneska ještě někdo obtěžuje takto dlouhý výraz psát do vyhledávače?).  

Plány a cíle

Recept na tuto mňamku již brzy!
Plány na další rok se ponesou v podobném duchu jako v roce minulém - tedy žádné. Byl bych rád, kdyby se mi podařilo ustálit se na nějakých těch 50 kilometrech týdně a dál už bych to vůbec nehrotil. Vyhrávání závodů mě také nechává chladným, a kromě těch několika tradičních srdcovek bych si raději běhal někde, kde to stojí za to.

A co se týče blogu a veganství, tam také neplánuji žádné zázraky, ale spíše pár vylepšení a nějaké nové recepty. Ale pár překvapení a netradičních článků by přijít mělo - tak vše nejlepší do nového roku! ;)