pondělí 30. prosince 2019

Vánoce 2019


Letošní Vánoce pro mě měly netradiční, ale o to více příjemnou atmosféru. S pomocí jsem se opět postaral o kompletní přípravu cukroví v podobě 11 druhů, na které uvedu recepty. Znovu se jednalo převážně o nepečené druhy, ale došlo i na dva pečené. Tentokrát vše klaplo bez problémů a mixér ani jednou nezaprotestoval. Radost nám tak zkazil jen jeden připálený plech, ale bez toho by to nebylo ono. Štědrovečerní večeře pak byla v podobě ověřeného veganského bramborového salátu a hlívy obalené v mořské řase. A jako dezert opět vyhrála banánová zmrzlina, která nám už několik let nahrazuje zmrzlinové poháry nebo přeslazené dorty.   

Cukroví 

Tento rok jsme naše cukroví zase o maličko posunuli. Většina byla stejná jako minulý rok, ale pár nových druhů jsme stejně připravili a některé staré trochu vylepšili.
    Arašídové polokoule a rafaelo
    s čokoládou
  • Rafaelo kuličky - nejjednodušší nepečené cukroví. Stačí rozmixovat kešu, strouhaný kokos, pár datlí a přidat trošku kokosového oleje. S hmotou lze pak dále různě pracovat. My z ní udělaly dva druhy kuliček - do prvních jsme vložili mandli a obalili v kokose a druhé pak místo kokosu v pecičkách belgické čokolády, které jsme do kuliček trochu zatlačili. 
  • Rumové kuličky - letošní novinka ze stejného těsta jako předchozí kuličky, jen jsme přidali kakao a pořádnou dávku rumu. Vzhledem k tomu, kolik rumu tam nakonec bylo a kolik jsem jich snědl, musím konstatovat, že už se nadále nepovažuji za abstinenta. 
    Proces výroby kuliček
  • Arašídové polokoule - po zkušenostech z minulého roku jsme raději neexperimentovali a rovnou dělali otevřené polokoule, které jsme plnili kvalitní malinovou marmeládou. To se opravdu vyplatilo, protože každý, kdo cukroví ochutnal, ji okamžitě chválil. 
  • Arašídovo-banánový fondán - klasika z upraveného dortu, jehož receptem se pouze inspiruji. Obvykle spodní vrstvu nesladím a do vrchní přidávám banán. Cukroví tentokrát poměrně dobře drželo a moc neteklo. Arašídy na ozdobení jsem navíc trochu zatlačil do horní vrstvy, takže prakticky neodpadávaly. 
  • Galaxy kostičky - další klasika z upraveného dortu. Že se musí jíst rovnou z mrazáku, jinak se roztečou, stále není dostatečná výmluva a cukroví je natolik oblíbené, že vynechat ho nemám dovoleno. 
    Bounty kostičky
  • Bounty kostičky - poslední upravený dort. Tentokrát v podobě nálože kokosu a čokolády. Mňamka, kterou jsem si oblíbil hlavně já. Cukroví navíc neteklo, takže super i na ochutnávky mimo domov. 
  • Pistáciové kuličky - kuličky z pistácií, kokosu a matcha prášku posledně byly hodně suché. Letos jsem proto těsto udělal trochu tekutější (přidal olej a kokosový sirup) a tentokrát namočil do rozpuštěné 60% belgické čokolády. Cukroví se rázem stalo jedním z nejoblíbenějších druhů. Ideální pro povzbuzení po probdělé noci, což se letos extra hodilo. 
    Jáhlové koláčky a datlové sušenky
  • Jáhlové koláčky - letošní první pečené cukroví. Těsto jsme připravili z uvařených jáhel a špaldové celozrnné mouky. Jako náplň pak použili mák povařený v kokosovém mléce s povidly, skořicí, kokosovým sirupem a rumem (letos byly Vánoce opravdu veselé). Pak už jen stačilo vytvarovat sušenky (nejprve kouli a pak rozplácnout), pomazat náplní a přidat kapičku malinové marmelády. Sušenky jsme pak dali péci zhruba na 30 minut. Další velice oblíbené cukroví i pro "tradicionalisty". Cukroví jsme ale nedali do lednice a po týdnu se zkazilo. Nejsem si jistý, jestli by i lednice pomohla. Jedná se prostě spíše o chuťovku na víkend. 
    Letošní cukroví
  • Datlové sušenky - další pečená klasika, která nám nahrazuje perníčky a linecké cukroví. Letos jsme jako oříšky použili vlašské (to byla chyba, protože v pár kouskách zůstaly drobečky skořápek, což mě málem stálo zub) a vinný kámen nahradili kypřícím práškem do perníku (půlka sáčku) a k němu ještě pro jistotu přidali perníkové koření. Sušenky se pekly opravdu rychle, a právě tento plech se nám podařilo spálit. Zajímavé zjištění bylo, že sušenky jdou ozdobit pecičkami čokolády, které se kupodivu v troubě neroztály.  
  • Čokoládová kolekce - letos jsme navíc využili formičky na čokoládu v podobě adventních obrázků. Ty jsme naplnili rozpuštěnou belgickou čokoládou s kokosovým olejem a po ztuhnutí už jen vyklepli. 

Štědrovečerní večeře

Tradiční Štědrovečerní večeře
Štědrovečerní večeři už mám osvědčenou a raději neexperimentuji. Opět jsem připravil obdobu tohoto bramborového salátu. Oproti němu jsem použil dva svazky ředkviček, celou papriku, vynechal šalotku, a rukolu s řeřichou nahradil naklíčenými mungo fazolkami (chutnají jako hrášek). Obě tofu jsem pak použil celé (200 gramů) a olej se sojanézou úplně vynechal. Salát jsem zahustil 500 gramovým sójovým jogurtem, do kterého jsem přidal lžíci sójové omáčky a lžíci ume octa. Tento salát nevydrží moc dlouho, ale letos se stejně snědl během 4 dnů (snědl by se i dřív, ale jednu porci jsem si ulil bokem).

Zlaté prasátko
K salátu jsem opět připravil hlívu ala rybu. Plátky hlívy jsem naložil do nálevu z vody, sójové omáčky a provensálského koření. Nálevem jsem pak poléval plátky řasy tak, aby změkly a hlíva se do nich dala zabalit. Párátka jsem opět neřešil a vše obalil ve špaldové celozrnné mouce a kukuřičné strouhance (ta je žlutá, takže kurkumu jsem s klidem vynechal). I když plátky byly mokré, obal na nich stejně moc nedržel, ale to mi nevadilo. Na kokosovém oleji jsem je pak osmažil, což trvalo tak kolem 15 - 20 minut, takže hlíva krásně změkla. 

Abych si večeři pořádně vychutnal, opět jsem se rozhodl držet zlaté prasátko - celodenní půst až do večeře. I když jsem trochu podváděl (místo čisté vody jsem si dal čaj a jednou dokonce vodu s citrónem), letos jsem poprvé opravdu zlaté prasátko viděl! Čekalo na mě pod talířem :) Díky za projevenou důvěru! 

úterý 24. prosince 2019

Vánoční dárek 2019 - Orb


Stejně jako poslední dva roky, i letos jsem se rozhodl zveřejnit další aplikaci pro programovatelné hodinky platformy Garmin Connect IQ. Tentokrát se pro změnu jedná o analogový vzhled hodinek nazvaný Orb (lepší názvy už byly zabrané). Vzhled lze různě upravovat, ale základem je opět minimalismus a úspora baterie. Unikátní vlastností je pak zobrazování doby neaktivity pomocí objevujících se "kuliček", které sledují minutovou "ručičku". Aplikace je dostupná pro větší množství hodinek včetně nejnovějších řad a podle konkrétních hodinek lze v nastavení upravit velikost zobrazení (pro různé rozlišení displejů). Aplikaci lze opět zdarma stáhnout v obchodě Garmin Connect IQ Store - tak krásné Vánoce!

Aplikaci z minulého roku - Zen Minimalist - si do teď stáhlo přes 15 000 lidí a její hodnocení 4,7/5 není vůbec špatné. Za ten rok jsem "musel" vydat 9 aktualizací, které přinesly nové funkce. Odměnou pak pro mě byla spokojenost lidí používajících tento vzhled. 

Letos jsem se rozhodl pokračovat v nastoleném trendu minimalismu, ale tentokrát použít jeden z mých konceptů analogového zobrazení času. Orb v základním režimu zobrazuje pouze dvě "kuličky" reprezentující hodinovou a minutovou ručičku. Uprostřed se pak může nacházet další kruh, zobrazující 1 - 4 konfigurovatelné datové pole, nebo pouhé prstence zvětšující se podle aktuální tepové frekvence.

Další kuličky pak mohou následovat minutovou "ručičku" podle doby neaktivity. Veškeré barvy, stejně jako velikost fontů a kuliček jsou konfigurovatelné v nastavení aplikace. To je dostupné přes mobilní aplikaci Garmin Connect a volbu "Garmin Devices / Typ hodinek / Appearance / Watch Faces / Orb / Settings.


Jedno datové pole
Čtyři datová pole
Prstence a neaktivita
Mezi konfigurovatelná datová pole patří: datum (upravitelné formáty), počet kroků, splnění denního cílu v procentech, stav baterie, ušlá vzdálenost v km, tepová frekvence, počet nastoupaných pater, teplota, kalorie a nadmořská výška. 

Aplikace je dostupná pro následující řady hodinek:
  • Fenix 6
  • Fenix 5, Fenix 5+ 
  • D2 Delta
  • Forerunner 245, 645, 935, 945
  • Legacy Hero
  • Marq 
  • Venu
  • Vivoactive 3, 4 
Aplikaci lze opět stáhnout v obchodě Connect IQ:

neděle 15. prosince 2019

Adventní běh pro Petrušku

Tuto neděli, 15.12. pořádá Kuba tradiční adventní Kunětickou devítku (a necelou pětku). Opět se jedná o "nezávod", jehož smyslem je setkání běžců v předvánočním čase, ale hlavně pomoci rodině, která tuto pomoc opravdu potřebuje. Letos se jedná o rodinu čtyřleté Petrušky, která má od narození tracheostomii. Veškerý výtěžek z dobrovolného startovného bude věnován právě jako pomoc této rodině. Startuje se v 10:00 a podle předpovědi to vypadá na poměrně teplé počasí.  

Celý příběh Petrušky je možné si přečíst na stránkách Dobrý Anděl.

Informace o závodě jsou pak dostupné na stránkách Race4U.

Aktualizace po běhu

V závěsu za holkami*
Letošní adventní běh Vánoce nepřipomínal ani zdaleka. Slibované oteplení sice přišlo, ale už od včera pořádně pršelo a na startu nás vítal poctivý slejvák. Nepřijet kvůli tomu by mě však ani nenapadlo - stále jsem si opakoval, co by Péťa dala za možnost proběhnout se, byť v takovém nečase. Na účasti se však počasí projevilo a já se na startu začal obávat, zda budu mít s kým běžet. Přece jenom, tahle akce není o závodění, ale o setkávání se.

Na poslední chvíli jsem si všiml Pavla a vyrazil poklidně s ním. První půlku závodu jsme si pohodově povídali a do Němčic se dokonce drželi za holkami. Ty měly na Pavla ale asi moc pomalé tempo, a tak je předběhl - mé brblání o tom, že se s nimi běželo příjemně, ignoroval.

Bahno tentokrát cákalo opravdu vysoko a já byl rád, že jsem si doma zamluvil sušárnu. Na otočce už jsem Pavla asi začínal nudit, protože se mě zeptal, zda nezkusíme doběhnout jednoho chlapíka, co před námi musel být alespoň pár set metrů. Odpověděl jsem proč ne a zařadil se za Pavla. Tempo už tak pohodové nebylo, ale stále to šlo. Na nic rychlejšího jsem ale opravdu neměl náladu.

Poklidný průběh závodu*
Chvílemi jsem si říkal, že doběhnout ho nemáme šanci, ale Pavel to rozvrhl tak přesně, že u schodů jsme ho doběhli. A světe div se, výjimečně se mi na nich podařilo předběhnout bez většího úsilí 3 běžce (a jednu běžkyni). Počítal jsem s tím, že z kopce mi to vrátí, ale tam jsem náskok ještě zvýšil - podle Strava to byl můj nejrychlejší seběh - vůbec nevím, jak je to možné.  

Letos mám opravdu dobrý pocit z toho, že to opravdu nebylo zadarmo a účast na běhu chtěla nějaké to sebeobětování. Navíc se nám s Kubovou pomocí podařilo vybrat 15 000 Kč, které snad alespoň trochu rodině Petrušky pomohou. 

Strava Flyby

* Obrázky převzaty z oficiální galerie závodu.