sobota 24. února 2018

Pohanková sekaná


Pohanka je pro výrobu veganské sekané poměrně známá (používanější je snad už jen čočka), protože se do ní skvěle hodí. Málokdo by však jako druhou hlavní surovinu použil kysané zelí. Přesto je tato kombinace opravdu výborná a společně s pohankovou moukou vytváří příjemně syté jídlo, které však není zvlášť těžké. Sekaná se skvěle hodí k bramborové kaši, nebo ke chlebu. Lze ji však i zmrazit a postupně si brát k jakékoliv příloze. Jedná se tak o ideální recept do krabičky. 


Původní recept na pohankovou sekanou jsem trochu zjednodušil - vynechal jsem smažení surovin na pánvi. Místo toho cibuli, česnek i zelí dávám do mixéru syrové. Vzhledem k tomu, že se stejně upečou v troubě, vůbec to nevadí. Oproti původnímu receptu bych pak upozornil hlavně na větší spotřebu pohankové mouky a strouhanky. Pár lžic mouky mi opravdu nestačí a většinou musím do těsta dát celé menší 400 gramové balení. Pokud by se do receptu dalo méně kysaného zelí, nebo se zelí pořádně "vyždímalo", pravděpodobně by stačilo mouky méně. Toto množství však není na škodu, protože mouka udělá sekanou příjemně sytou, takže více odpovídá masové verzi. Jen je potřeba s tím počítat a mít pro jistotu zásobu mouky.  

Suroviny

Následující množství surovin vychází na přibližně 10 menších šišek sekané (asi 20 porcí).
  • 400 gramů lámané pohanky 
  • 2 střední cibule
  • 4 stroužky česneku
  • Asi 500 gramů kysaného zelí 
  • 2 lžíce lněných semínek
  • 3 lžičky soli
  • 2 lžičky majoránky (moje kolegyně doporučuje celý sáček :) ) 
  • Přiměřeně pepře
  • Podle potřeby: pohanková mouka (až 400 gramů), strouhanka (až 150 gramů)  
  • Na pomazání: grilovací koření, olivový olej 

Postup

Nejprve je potřeba uvařit pohanku. Propláchněte ji proto pod teplou a poté studenou vodou a ve vodě ji dejte vařit. Vody dejte tolik, aby byla pohanka ponořená a nad ní byly asi 2 cm. Přidejte sůl a pepř a za občasného promíchání počkejte, než se začne voda vařit. Potom pohanku přikryjte pokličkou a vypněte sporák. Pohanku nechte alespoň půl hodiny dojít (můžete ji přemístit pod peřinu, ale není to nutné). 
Připraveno k rozmixování

Dále si nachystejte cibule, česnek, kysané zelí, lněná semínka a majoránku a vše dejte do mixéru. K surovinám přidejte uvařenou pohanku a vše pořádně rozmixujte. Doporučené množství surovin se vám pravděpodobně na jednu várku nevejde - je lepší si to rozdělit minimálně na dvakrát. I když se to nezdá, směs totiž poměrně lepí a mixování jde proto celkem ztuha. Vše však záleží na tom, jak moc zelí ve směsi je (a jak moc je zcezené). 

Z mixéru pak směs přendejte do velké mísy a postupně přidávejte pohankovou mouku, dokud ze směsi nepůjde tvarovat sekaná. Při tvarování ještě můžete přidat strouhanku, pokud směs stále lepí. Vytvarujte menší šišky, které dejte na plech na pečicí papír. I pokud bude směs hodně lepit, k pečícímu papíru se nepřichytí. 

Vytvarované šišky pomažte směsí z olivového oleje a grilovacího koření a dejte péci do horkovzdušné trouby na 180°, přibližně 40 minut (se zapnutým ventilátorem). Podávejte s bramborovou kaší, nebo jen tak s chlebem. 
Přidání mouky do hotové směsi
Potření olejem s grilovacím kořením
Hotová sekaná

sobota 17. února 2018

Vegan sport club


Čekání se vyplatilo a konečně jsem se stal oficiálním členem veganského sportovního klubu na stránkách sportuj.veganka.cz. Můj veřejný profil si můžete prohlédnout v sekci profily - Filip Holík. A na co se můžu těšit? Především je to možnost širší propagace veganství jako zdravého životního stylu vhodného i pro sportující lidi. Mohu se také zapojit do psaní článků o veganství a účastnit se různých akcí pořádaných klubem. Jednou z prvních možností pořádné reprezentace by mohla být má účast v čistě veganském týmu na Vltava Run 2018!

A co je to vůbec ten Vegan sport club? Jedná se o komunitu veganských sportovců a sportovkyň, jejichž cílem je propagace veganství jako životního stylu, vzájemná podpora a motivace. Stránky založil Pavel Houdek - známý vegan, který už od roku 2000 veganství propaguje na různých přednáškách a exhibicích. Pokud neznáte jeho videa, rozhodně doporučuji shlédnout alespoň následující:





sobota 10. února 2018

Bramborový tatarák

Pravý tatarák jsem sice nikdy v životě nejedl, ale ostatní lidé mi potvrdili, že tato veganská varianta je od pravého tataráku chuťově k nerozeznání. Pokud tedy máte klasický tatarák rádi, ale nechcete riskovat, že chytnete nějakou nemoc, nebo se ráno nezvednete ze záchodu, tento veganský recept určitě vyzkoušejte. Základem jsou brambory a příprava je opravdu jednoduchá - pokud máte kvalitnější mixér. V opačném případě budete muset brambory nastrouhat, jinak však recept o nic složitější není. Tatarák se skvěle hodí k topinkám, ale i jako pomazánka na jednohubky, či jen tak. 

Recept, který používám, je prakticky neupravený recept na Veganský tatarák. Recept jsem vyzkoušel mnohokrát a ve výsledku jsem ho trochu zjednodušil a některé poměry trochu upravil. Ale hlavně jsem posledně vše pořádně odměřil. Tatarák jsem totiž vždy předtím připravoval "od oka" - obvykle na něm totiž není co zkazit.

Příprava surovin
Z původního receptu jsem začal vynechávat cibuli - opravdu není nutná. Pak také pravděpodobně používám trochu více brambor, a naopak méně rajského protlaku a česneku - 3 stroužky určitě stačí, už tak je v receptu cítit až až.  

Suroviny

Následující suroviny vyjdou na tolik tataráku, co se jen vejde do 400 gramové krabičky od ramy a ještě trochu zbude :)
  • 500 gramů brambor uvařených ve slupce (mohou být i oloupané, ale není to nutné)
  • 3 stroužky česneku 
  • 3 lžíce slunečnicových semínek 
  • 1 lžíce hořčice (může být kremžská, ale lepší je obyčejná) 
  • 2 lžíce rajského protlaku 
  • 5 kousků sušených rajčat (klidně více)
  • 1 lžíce sójové omáčky
  • 2 lžičky soli 
  • 4 lžičky sladké papriky
  • 1 lžička uzené papriky 
  • 1 lžička mletého kmínu 
  • Volitelně pokud chcete pálivější verzi, tak přidat trochu (nebo víc) chilli  

Postup 

Hotovo - ta správná konzistence
Brambory dejte vařit ve slupce a pokud jsou trochu lepší, můžete je použít rovnou. Jinak je raději oloupejte. Pokud máte horší mixér, budete je navíc muset nastrouhat. V opačném případě dejte všechny ingredience, kromě brambor, do mixéru a vše trochu promíchejte. Postupně přidávejte brambory a vždy mixér na chvíli pusťte. Tímto způsobem se vše lépe rozmíchá a nehrozí tak, že někdo narazí na kus česneku, nebo nerozmixované slunečnicové semínko (byť to není, na rozdíl od česneku vůbec na škodu). Každopádně 500 gramů brambor je celkem solidní porcička, takže i lepší mixéry mají co dělat - směs totiž dost lepí. Ochutnejte a případně dochuťte podle vlastních preferencí. 

Tatarák podávejte k topinkám, nebo jako pomazánku na jednohubky, chlebíčky, nebo prostě na chleba.
Výsledné množství 
Vhodný na jednohubky (vlevo)
Ale skvělý i jako pomazánka

sobota 3. února 2018

Kapustové závitky


Zřejmě můj první recept na hlavní jídlo, který jsem vymyslel kompletně sám. Inspiroval jsem se jedním z mých nejoblíbenějších jídel - plněnými tortilami. Na rozdíl od nich je však náplň kapustových závitků mnohem sytější - obsahuje červenou čočku, kuskus a mrkev a celá se tak vaří. Vše se pak místo pšeničné tortily obalí kapustovým listem. Výsledkem jsou úžasně jednoduché a velice chutné kapustové závitky. Celá příprava netrvá déle než uvaření červené čočky, tedy maximálně 15 minut.


Na rozdíl od receptu na klasické tortily, je příprava maličko náročnější - náplň je potřeba uvařit. Čerstvá zelenina s fazolemi by totiž opravdu nestačila (jídlo by byla samá zelenina). Náplň je proto směsí červené čočky a kuskusu v poměru 1:1 a doplněná mrkví. Závitky se tak mnohem více hodí pro zimní období, na rozdíl od tortil, které se kvůli převážně čerstvé zelenině hodí spíše na léto.

Suroviny

Následující suroviny vychází zhruba na dvě porce:
  • 6-8 kapustových listů, podle velikosti  
  • 150 gramů červené čočky
  • 150 gramů celozrnného kuskusu 
  • 1 větší mrkev
  • Kukuřice (množství podle chuti) 
  • Dvě lžičky kari (středně pálivého) 
  • Lžička koření chili con carne
  • Lžička soli 
  • Špetka oregano a mletého kmínu  
  • 2 lžíce sójové omáčky 
  • 2 lžíce lahůdkového droždí 

Postup

Propláchněte červenou čočku a dejte ji s kořením vařit v dostatku vody. Přidejte kukuřici a na malé kousky nakrájenou mrkev. Směs můžete po chvilce vaření ochutnat a případně dochutit - měla by být dost slaná (kapustové listy už se nesolí). Než se čočka uvaří, nakrájejte si zeleninu jako přílohu a připravte si kapustové listy - ty se dají do vroucí vody vařit na asi 5 minut.
Vaření kapusty

Když už je čočka uvařená, přidejte kuskus a za stálého míchání ještě chvíli vařte na nejmenším plameni. V případě potřeby přidejte vroucí vodu, nebo kuskus tak, aby směs držela pohromadě. Ochutnejte a případně ještě dochuťte. Vypněte sporák a směs nechte ještě chvíli pod pokličkou dojít. Mezitím můžete začít cedit kapustové listy, které následně naplníte směsí a zabalíte. Vše můžete posypat mungo fazolkami a ozdobit čerstvou zeleninou.

Směs po vychladnutí nepříjemně ztuhne, takže na pozdější plnění tortil už se moc nehodí. Ale s čerstvou zeleninou je skvělá jako krabičkový oběd.

Hotová náplň závitků
Plnění závitků
Servírování