neděle 23. prosince 2018

Vánoční dárek 2018 - Zen Minimalist

Minulý rok jsem k Vánocům zveřejnil moji první aplikaci (watchface) pro hodinky Garmin založené na platformě Connect IQ. Po pravdě, nijak zvlášť velký úspěch neměla. Zato následující aplikace Zen Watch se stala hitem a postupně mi přišlo několik žádostí o to, abych ji upravil i pro novější typy Garmin hodinek. Konečně jsem se tedy donutil a těsně před Vánocemi vytvořil novou verzi aplikace, která již novější hodinky podporuje. Opět se tak jedná o můj další mini vánoční dárek běžecké ale i fitness komunitě - aplikaci lze opět zdarma stáhnout v obchodě Connect IQ

Minimalistické nastavení
Z mých třech dosud uvedených aplikací měl největší úspěch právě Zen Watch. Oproti ostatním nabízí velice jednoduchý design a poměrně málo funkcí. Stejně ale předčil netradiční Fluid, který simuluje přesýpací hodiny, ve kterých dynamicky se odsýpající zrnka písku měří dobu neaktivity. Stejně dopadla i moje první aplikace - moderní ActiveDots zobrazující neaktivitu pomocí barevných puntíků. Prostě minimalismus je dnes asi opravdu oblíbený a jednoduchý vzhled je často důležitější než pokročilé funkce. I přes to, že původní Zen Watch je dostupný pouze pro 8 typů velice starých Garmin hodinek, stáhlo si ho přes 2700 lidí a jeho průměrné hodnocení je vynikajících 4,9/5. Kromě toho jsem také dostal spoustu žádostí o vylepšení aplikace a o přidání nových funkcí. Vše se mi postupně podařilo přidat a nyní už jsem rád, že mám relativně klid :)

Horší to ale bylo s lidmi, co chtěli aplikaci upravit, aby fungovala i na novějších hodinkách - to znamenalo jednak předělat napevno nakonfigurované rozložení a hlavně vložit font ve vyšším rozlišení. Tato verze je tak určena pro zařízení s rozlišením obrazovky 240x240 a disponující SDK 3+. Konkrétně se jedná o tyto verze hodinek:
  • Fenix 5 (kromě S verze)
  • Fenix 5 Plus (všechny verze)
  • Quatix 5
  • Forerunner 645, 935
  • Vivoactive 3 
Konfigurovatelné rozložení
Tyto řady hodinek umí navíc nové funkce jako je zobrazení teploty, tepové frekvence a další, které jsem chtěl také přidat. Odezva uživatelů mi ale jasně ukázala, že méně je někdy více. Proto jsem se rozhodl tentokrát téma založit pouze na jedné obrazovce (minulá verze obsahovala dynamicky se zobrazující datová pole při podívání se na hodinky - pomocí otočení zápěstí). Díky tomu tak může být aplikace ještě více úsporná na baterii a celkově jednodušší. Tak jsem zvědavý, zda se tento krok bude líbit, nebo už to bude moc. Aplikace je dostupná od 20.12. a za ty dva dny už si tento dárek stáhlo prvních 100 lidí. Takže šťastné a veselé!

Aplikaci lze opět stáhnout v obchodě Connect IQ:

neděle 9. prosince 2018

Tipy na vánoční cukroví 2018

Moje třetí veganské Vánoce by mě už neměly moc překvapit. Alespoň co se přípravy cukroví týče. Letos mi byla opět svěřena kompletní příprava cukroví pro celou rodinu. Důkaz toho, že jakmile člověk ochutná veganské cukroví složené převážně z oříšků, kokosu a dalších dobrot, k přeslazenému tradičnímu cukroví z mouky, cukru a tuku se už vrací jen těžko. Do Vánoc nyní zbývají dva týdny, takže poslední příležitost objednat pár desítek kilogramů oříšků a semínek. A pokud nevíte, co připravit, můžete se inspirovat tím, co budu připravovat já. Jedná se převážně o nepečené, a tedy extrémně jednoduché recepty, což se v předvánočním shonu hodí. 

Mojí hlavní starostí minulý rok byla trvanlivost nepečeného cukroví, ale ukázalo se, že to vůbec není problém. Jasně, cukroví se musí uchovávat v lednici a z tácu je potřeba ho do ní na noc vracet, ale jinak vydrží venku v pohodě. Stejně je ale lepší použít nějaký menší tác a ten postupně doplňovat. To je asi jediná drobná nevýhoda. Na druhou stranu menší tác podle mě působí přívětivějším dojmem než typicky přeplněné obrovské talíře (nedej bože vícepatrové). Pokud by cukroví mizelo pomalu (což nehrozí), je možné ho zmrazit a pak vydrží teoreticky neomezeně dlouho. Rozmrzlé je pak za pár desítek minut a chutná stále stejně dobře. Tím si lze klidně usnadnit přípravu a cukroví udělat už teď.

Letos se plánuji držet osvědčené klasiky z minulého roku - kde jsem také jednotlivé druhy cukroví detailně popsal. Tady tedy pouze uvedu stručný přehled s odkazy na původní recepty: 
  • Datlové sušenky - ty jsou pečené a lze je tak připravit i pár týdnů předem. Chuťově tento typ cukroví úplně extra nemusím, ale je dobré mít alespoň jeden "tradiční" druh. Navíc provoněný byt při pečení se postará o pořádnou vánoční atmosféru.  
  • Rafaelo kuličky - kokos, kokosový olej, kokosové mléko, kešu a doprostřed místo mandle lískový oříšek.  
  • Kokosové kuličky - kokos a datle obalené v kakau. Nic jednoduššího už asi připravit nelze.  
  • Burákové US koule - arašídové máslo s ovesnými vločkami a uvnitř kapka marmelády. Koho by napadlo, že tato typicky americká kombinace by měla úspěch i u tradicionalistických čechů. Byť se rozhodně nejedná o klasické cukroví, posledně zmizelo jako jedno z prvních.  
  • Kokosový fondán - kokosové máslo a tahini. Posolené a posypané rozdrcenými mandlemi. Rozhodně netradiční chuť, která však není pro každého. Do teď si vzpomínám na první ochutnávku mojí babičky, která kousek jen s opravdovým sebezapřením nevyplivla. Děda to díky tomu ochutnat odmítl. Pro mě jako závisláka na kokosovém másle se ale jednalo o jedno z nejoblíbenějších cukroví. Možná to je také tím, že je to vlastně lehce slané cukroví.   
  • Galaxy tyčinky - moje nejpracnější cukroví, které ale každého naprosto uchvátilo. Takže letos je to povinnost. Jediná nevýhoda je, že se musí uchovávat v mrazáku a jakmile se vyndá, už po pár desítkách minut začne nepěkně téci. Naštěstí většinou zmizí dřív.   
  • A nakonec jsem plánoval arašídové sušenky, ale původní recept už je bohužel pryč. Tak uvidím, zda se rozhodnu zaimprovizovat, nebo ho něčím nahradím.  
Určitě bych také chtěl vyzkoušet alespoň jednu novinku. Do oka mi zatím padly pistáciové kuličky (kuliček není nikdy dost). Trochu pistácií mi totiž po přípravě dortu zbylo a něčeho v čokoládě taky není nikdy dost. "Těsto" bych navíc mohl vylepšit (přizelenit) matcha práškem. Druhou možností je pak další fondán, tentokrát ale z arašídového másla a čokolády. Recept bych určitě trochu upravil (žádný cukr, kokosový olej místo másla, a ty speciální sušenky asi také neseženu), ale jinak to vypadá na parádní dobrotu.

Letos tedy bude jednou z hlavních surovin opět kokos. A jeho asi nejuniverzálnější podoba je právě kokosové máslo, takže začínám připravovat zásoby:


A po štědrovečerní večeři samozřejmě nesmí chybět pohár. Na zmrzlinu už se nám v mrazáku hromadí banány. A letošní předvánoční dort? Dělal jsem si zálusk na bounty, ale nejspíše to neprojde. Minulý rok totiž borůvkový nasadil laťku hodně vysoko. Takže letos to vypadá na repete.

Tak opět přeji krásnou předvánoční atmosféru a klidně se pochlubte vašimi plány ;) 

sobota 24. listopadu 2018

Polentová míchaná "vajíčka"

Kukuřičnou polentu jsem si původně moc neoblíbil. Kaše z ní mi nechutnala, zapečená v troubě pak byla poměrně časově náročná, a tak jsem ji používal pouze na zahušťování omáček. Dokud mi Tom neporadil, že se z ní dají udělat "míchaná vajíčka". Že by polenta dokázala nahradit má oblíbená míchaná tofíčka? Hned jsem to musel vyzkoušet a od té doby je polenta mezi mými oblíbenými potravinami. Recept je extrémně jednoduchý a jedná se o ideální krabičkové jídlo. V kombinaci s tempehem, tofu nebo houbami pak i nutričně vyvážené.

Klasická veganská varianta míchaných vajíček jsou tofíčka. Ty odpovídají klasickým jak chuťově, tak výživovými hodnotami - zejména co se bílkovin týče. Jen ten cholesterol chybí. Jsou ale poměrně lehká, a proto se k nim hodí přidat nějakou tu přílohu. Oproti tomu tato polentová verze je hlavním jídlem sama o sobě. Já si ji nejvíc oblíbil s tempehem (nahrazuje třeba slaninu v klasických vajíčkách), ale lze použít i uzené tofu, nebo houby.

Suroviny

Následující suroviny vychází na jednu rychlou porci:
  • 100 gramů kukuřičné polenty
  • Půl kostky tempehu (100 gramů) - uzeného, nebo smaženého (nebo uzeného tofu)
  • Volitelně: houby 
  • Stonek jarní cibulky
  • Lžíce sójové omáčky
  • Dvě lžíce lahůdkového droždí
  • Lžička černé soli 
  • Půl lžičky kurkumy
  • Podle chuti: pepř, pažitka / petrželka / libeček 

Postup

Ideální do krabičky
Na sucho dejte "smažit" nakrájenou jarní (lahůdkovou) cibulku a na kostičky nakrájený tempeh. Pokud do receptu používáte houby, omyté (že pustí vodu vůbec nevadí, stejně se pak vše bude zalévat) a nakrájené je také přidejte. Jakmile začne cibulka hnědnout, přidejte sójovou omáčku a zalijte asi půl litrem vroucí vody. Přidejte lahůdkové droždí, kurkumu a případně trochu pepře. Stáhněte plamen na minimum, přidejte černou sůl a okamžitě začněte za stálého míchání přisypávat polentu. Černá sůl by se prý neměla dlouho vařit, jinak její chuť vyprchá. Můžete ji také přidat až na konec, ale pak je to trochu risk - pokud se sůl dokonale nerozmíchá, některá sousta budou opravdu "vajíčková" :) Polentu sypejte, dokud směs lze míchat, ten správný okamžik kdy přestat, poznáte snadno. Vše ještě asi minutku zlehka vařte a je hotovo. Můžete ozdobit čerstvou pažitkou, petrželkou, nebo libečkem. K jídlu se skvěle hodí třeba veganský šopák, nebo jiná čerstvá zelenina. 
"Smažení" cibulky a tempehu
Zalití vodou a přidání koření
Hotová "vajíčka"

neděle 18. listopadu 2018

Druhý rok veganem

Mám za sebou druhý veganský rok a stále žiju :) Z výsledků mého závodění to navíc vypadá, že ani akutním nedostatkem bílkovin či čehokoliv jiného netrpím. Abych to měl ale potvrzené, nechal jsem si udělat kompletní vyšetření krve, a ne úplně chtěně jsem také absolvoval dvě lékařské prohlídky. A "kupodivu" vše dopadlo skvěle. Takže můžu začít plánovat cíle na třetí veganský rok. Ale abych nepředbíhal - jak se mi vlastně podařilo splnit ty, které jsem si stanovil před rokem? A jaký tento rok byl? Co jsem nového vyzkoušel a co mě naopak zklamalo? A nechybí mi klasické stravování?

Před rokem jsem popisoval, jaký byl můj první veganský rok. Některé pasáže v tomto článku na něj budou navazovat, takže doporučuji prolétnout si i původní článek - nejedná se o nic dlouhého. 

Druhý rok 

Můj druhý veganský rok utekl jako voda. Stále platí, že klasické stravování mi nechybí ani trochu - maso, mléko, vajíčka atd. pro mě v jakékoliv podobě nevyvolávají ani ty nejmenší chutě. Prostě je neberu jako potraviny vhodné ke konzumaci.

Koláž od mého kamaráda
Bohužel oproti prvnímu roku, kdy jsem se pořád učil a zkoušel něco nového, jsem v tomto roce dost zpohodlněl. Co se týče vaření, místo zkoušení nových receptů jsem začal střídat pár ověřených jídel, kterých se stále nemůžu přejíst. Jsou to zejména různé nudle se zeleninou, které mám téměř každý den. Ne že by se jednalo vždy o stejné jídlo - různé druhy nudlí, odlišná zelenina, omáčka, oříšky či sója poskytují nekonečně variací. Ale stejně to není úplně ideální.

"Složitější" jídla se mi moc vařit nechce, a to ani když vím, že sice jejich příprava je časově náročnější, ale když se vezme v potaz, na kolik porcí pak vyjdou, ve výsledku mohou být efektivnější. Nejvíce nových receptů jsem pak vyzkoušel hlavně o Vánocích při přípravě cukroví a různých dortů. 

Kromě mého vaření mě ale v průběhu roku čekaly různé pochoutky a překvapení, mezi ty největší patří: 
  • Proteinový nápoj - jeden z mých svalnatých kamarádů neodolal a v jeho oblíbené plzeňské posilovně musel ochutnat veganský proteinový nápoj. Od té doby s ním straší každého, kdo ho ještě neochutnal - hrdě ho pojmenoval jako "kočičí chcanky s omítkou". Takže když jsem ho navštívil, tuto "dobrotu" jsem prostě musel ochutnat. Co na tom, že i obsluha posilovny mě varovala: Vážněte to chcete pít? Je to fakt nechutný! Nakonec jsme si připili ve třech. Jednalo se o můj první proteinový nápoj v životě, takže nemám s čím srovnávat. Nebylo to ale špatné. Jen mi přišel špatně rozmíchaný - bylo to jako pít džus s pískem (takže tu omítku chápu). 
    Moje hromádka ve Vegg-Go
  • Vegg-Go - v Pardubicích nám přibyla další možnost veganského stravování - řetězec Vegg-Go. Normálně podobné typy rychlého občerstvení moc nemusím, ale když byla příležitost ochutnat jejich nabídku, využil jsem ji. Zkusil jsem jejich kung-pao (skvělé až na rýži, která na mě byla příliš suchá), falafelový burger (ten byl vynikající, kolega masožravec si dal sójový a byl z něj naprosto nadšen - prý by ani nepoznal, že se nejedná o maso) a vlastní kombinaci jídla. V té jsem si vybral salát, zeleninu, hummus a zeleninové kuličky. Nevěděl jsem ale, jak funguje systém placení - vše je zváženo za jednotnou cenu. Takže jsem zůstal docela překvapen, když moje "porcička" vyšla na 170 Kč. A to jsem se zase tolik nerozšoupl a určitě bych toho do sebe zvládl narvat více.  
    Mňamózní quiche
  • Domácí quiche - i přes mé ujišťování, že žádnou zvláštní péči nepotřebuji, mi moje kamarádka (stravující se normálně) připravila veganský quiche. Pěkně mě tím zahanbila - na upečení vlastního se marně chystám už 2 roky. Nějak pořád nemůžu překonat fóbii z mouky, kterou trpím od té doby, co se mi "povedlo" upéci nechutnou pohankovou pizzu. Každopádně quiche byl vynikající a jen se po něm zaprášilo. Z tofu, špenátu a celozrnné mouky. Mňam.  
  • Veganský "eidam" - na vegan sport kempu jsem měl možnost si k snídani dát veganský sýr (pravděpodobně tento typ). Jednalo se o příjemné zpestření a v kombinaci s veganským pečivem snídaně vypadala jako v klasickém hotelu. I přes to, že mně sýr chutnal jsem zatím neměl potřebu si ho koupit.  
    "Smažák" v Pierre bistro
  • Smažák z tavenýru - naše Pardubické Pierre bistro už delší dobu do svého menu zařazuje veganskou variantu smažáku. Brousil jsem si na něj zuby už pěkně dlouho, ale vždycky když ho měli v nabídce, tak se mi to nehodilo. Až nedávno se konečně trefili a já na něj natěšeně vyrazil. Nedočkavě jsem se do něj zakrojil a očekával, jak vyteče z obalu. Vnitřek však zůstal podezřele naprosto tuhý. Nevadí, pomyslel jsem si, chuť je stejně důležitější. Po prvním ochutnání mě ale čekalo další zklamání. Po chuti sýru ani památky, zato to věrně připomínalo uzené tofu. Tavenýr prostě moji oblíbenou surovinou určitě nebude. Ještě, že jsem na to nevzal masožrouty, pěkně by se mi vysmáli. Ne že by mi ale nechutnalo, naopak, rád na jídlo zajdu znovu. Jen tentokrát už s vědomím, že se smažákem to moc společného nemá. Škoda, jinak by to mělo potenciál překonat poslední překážku vegetariánů k přechodu na veganství.    
    Pizza s veganskou mozarellou
  • Pravá vegan pizza - pizza už mě několikrát zachránila od hladovění. Vždy se ale jednalo o klasickou variantu upravenou tak, aby byla veganská = obsahovala pouze zeleninu. Bez sýru se o žádnou super pochoutku nejednalo, a ne nadarmo jsem proto její konzumaci hodně omezil. V podstatě žádná pizza mě nijak nenadchla, snad kromě pizzy od našeho pravého itala, jehož nakládaný lilek je opravdu dobrota. Nicméně to není nic ve srovnáním s tím, co mi kamarád ukázal v Brně. Tam mají bistro s 6 veganskými pizzami - připravenými s veganským sýrem. Dal jsem si Catarina (pomodoro, vegan mozzarella, špenát, žampiony, kukuřice, česnek) a byla to nejlepší veganská pizza, jakou jsem zatím jedl. Tento sýr byl pro mě úplnou novinkou - nejen, že tekl, ale chutí připomínal klasický sýr rozpuštěný ve smetaně.    
A co jsem naopak stále neochutnal? Ještě mi pořád chybí veganský salám a různé jiné "dobroty" typu párky, klobásy, steaky a jiná veganská "instantní" jídla, speciální veganské zmrzliny atd. Fakt, že ani po dvou letech jsem neměl potřebu se k těmto "prasárnám" uchylovat, jasně dokazuje, že klasická jídla mi opravdu nechybí. 

Nové veganské problémy

Samozřejmě i v tomto roce jsem narazil na několik nečekaných a nepříjemných situací. Bylo to hlavně: 
  • Mléko ve wasabi pastě - zjištění, že klasická wasabi pasta obsahuje mléko pro mě byl šok. Netuším, zda ty kvalitnější jsou na tom lépe, wasabi jsem ale kvůli tomu přestal kupovat. Nejprve jsem myslel, jak mi bude chybět, ale vzhledem k tomu, že rýži si moc často nedávám, tak si na něj už ani nevzpomenu.  
    Skvělá mango omáčka, ale s rýží
  • Indický chléb naan - indická kuchyně je většinou vegan-friendly. Téměř jakékoliv jídlo lze domluvit na veganský způsob. Jen v jedné plzeňské restauraci mě překvapili, když všechny druhy jejich naan chlebu obsahovaly vajíčko. S tím jsem se nikde jinde (včetně Asie) nesetkal. Je vidět, že neustále se ptát a ujišťovat je opravdu potřeba. Rýže to vyřešila. 
  • "Vegetariánské" menu v čínské restauraci - největším zklamáním a zhnusením pro mě byla návštěva nejmenované Pardubické čínské restaurace. S kamarády jsme něco slavili, a tak jsme zvolili restauraci, kterou jsem do té doby považoval za to nejlepší, co se v Pardubicích dá ohledně čínského stravování sehnat. Omyl. Po mém dotazu na to, jaký z vegetariánských pokrmů je zároveň veganský mě čekala studená sprcha - žádný. Do každé omáčky totiž přidávají masový vývar. Tedy žádné jídlo tím pádem nebylo ani vegetariánské! Jasně, jsme v Čechách, takže na "vegetariánská" jídla v podobě smažáku se šunkou, nebo haluškami se slaninou musí člověk myslet, ale tohle jsem opravdu nečekal. Obsluha o tom očividně ví a s klamáním zákazníků nemá žádný problém. Po menší diskuzi mi bylo nabídnuto rizoto - mastná rýže s kukuřicí, hráškem a tofu. Už ani nevím, kolik přesně tenhle instantní "zázrak" stál (určitě hodně přes 100 Kč), ale rozhodně to byla moje poslední návštěva. 
    Došlo tofu? (Skoro) žádný problém
  • Došlo tofu - v Pardubicích jsem si oblíbil thajskou restauraci Surasak, která nabízí tři druhy kari pokrmů, které lze objednat s tofu a pak jsou veganské. Jednou se mi ale stalo, že jim tofu došlo. Servírka mě málem vyhodila s prázdným žaludkem. Vůbec nemohla pochopit, že mi to nevadí a že si jídlo dám klidně bez tofu - třeba s extra zeleninou. Vstřícnost nulová, ale nakonec jsme se domluvili. Že na to nemají ceník a bude to stát stejně mě vůbec netrápilo. Kolegyně si stejné jídlo objednala také a jako vždy nám chutnalo - a tofu tomu opravdu extra nechybělo. 
  • Nasi lemak - toto asijské jídlo (rýže vařená v kokosovém mléce) je pro mě synonymem k veganskému stravování. Když jsem proto na hotelové snídani uviděl tento název a balíčky rýže zabalené v banánových listech, hned jsem se na něj vrhl. Po rozbalení a prohrábnutí rýže mě ale čekalo nemilé překvapení. Uvnitř bylo vajíčko a kousky nějakého masa připomínající slaninu. A to mě obsluha ujišťovala, že je to vegetariánské. Takže bohužel, tentokrát jsem byl za rozmazleného Evropana nechávající zbytky jídla. 

Splnění plánů z minulého roku

Před rokem jsem si stanovil následující cíle, které se mi myslím podařilo slušně splnit: 
  • Zaměřit se na nestravovací aspekty veganství - to se mi rozhodně podařilo hlavně v oblasti drogerie - gel na praní, čistící prostředky, hygiena, to vše kupuji jen veganské, případně používám ekologicky šetrné a pokud možno české produkty. Oblečení jsem zatím stále řešit nemusel - v rámci minimalismu jsem svůj šatník spíše redukoval. Tak třeba příští rok :) 
    Celková návštěvnost stránek
  • Podporovat lokální produkci - tady je určitě stále prostor pro další zlepšování, každopádně banány jsem až na opravdu výjimečné situace jíst úplně přestal. Přišlo to tak nějak samo - začaly na mě být moc sladké. Letos jsem se snažil co nejvíce využít naši zahrádku, takže o lokální ovoce nouze nebyla (jahody, maliny, švestky, jablka).  
  • Začít propagovat stránky - to se mi v rámci běhání rozhodně také povedlo. Asi nejvíce pomohla registrace na webu behej.com (tímto děkuji Štefanovi za nápad a nakopnutí :)), kde se v sekci blogy automaticky sdílí mé články. Dále pak uvádění stránek v klubu při registraci na každém závodě a občasné nošení trička. Toto všechno podstatně zvedlo návštěvnost stránek. Pro zvědavce - měsíční počet zobrazení stránek je teď okolo 1200 s tím, že ty nejlepší dny (vydání nového článku) dosahují až 100 zobrazení. 

Plány na třetí rok 

A jaké plány mám na další rok? Tentokrát to nejsou žádné pecky, ale spíše drobnosti. 
  • Darovat krev - s veganstvím to sice úplně moc nesouvisí, ale je to další dobrá věc. Vždycky jsem obdivoval lidi, co pravidelně chodí darovat krev. Bohužel pro mě je to problém. Z odběru krve se mi vždy dělalo špatně. Nicméně poslední odběr krve jsem zvládl, tak bych rád zkusil i víc. Proč si nedat od sportování den - dva pauzu a nevěnovat radši "energii" dobré věci? Jen doufám, že pokud omdlím, tak mě proberou až bude odběr hotový.   
  • Účast na veganské akci - vegan sport klub kemp mi dokázal, že vegani jsou převážně příjemní lidé. Tedy pokud jsou mezi "svými" :) Rád bych se proto zúčastnil nějaké další masovější akce, ať už to bude další ročník kempu, nebo nějaký sraz.  
    "Nenápadná" propagace
  • (Ne)propagace veganství - i další rok chci samozřejmě propagovat veganství. Ukázat, že je to správná cesta ve všech ohledech, a že klasické stravování opravdu normální není. Nicméně stejně jako do teď, chci to dělat nenásilně. Zatím se mi stále osvědčuje postup "nic neříkat, dokud se mě někdo nezeptá". A k tomu být velice tolerantní, co se týče stravování ostatních. Jak mě kamarádi i okolí několikrát upozornili, na vegana by mě vůbec netipovali. Většinou je mají zaškatulkované jako "veganisty" - lidé přesvědčující o své pravdě každého ve své blízkosti. Bez ohledu na to, zda o to ten druhý má zájem, či ne. Takový přístup pak spíše odradí. Myslím, že nic neříkat a po závodu se postavit na bednu ve veganském tričku a případně potom zodpovědět nějaký ten dotaz je ten správný způsob propagace ;)     
  • Více experimentovat s jídlem - prostě zkoušet nové recepty a dávat ochutnávat ostatním. Hrozně abstraktní cíl, vím, ale mám plán, jak ho konkrétně dosáhnout - brzy by se měl objevit jako překvapení na blogu, tak sledujte ;) Aktualizace: tady to je

Oslava

Mars dort
Druhé veganiny jsem samozřejmě opět musel oslavit pořádným dortem. Minulý rok to byl snickers dort, který mě lákal, ale zrovna mi došla zásoba arašídů. Navíc nové typy dortů zkouším vždycky rád. Začal jsem proto pátrat po podobných dortech a do oka mi padl kokosový Mars dort. Jeho zvláštností byla podstatně jiná receptura, než mé klasické dorty - mnohem méně oříšků a zato spousta kokosu ve všech podobách - kokosového oleje, kokosového másla, kokosového mléka, strouhaného kokosu, kokosových plátků a kokosového sirupu. Spodní vrstvu jsem trochu zaimprovizoval a oproti receptu vynechal vlašáky a místo toho použil osvědčené vločky se strouhaným kokosem. Kešu vrstva pak byla asi moc tuhá a její rozmrzání pak trvalo trochu déle než vrchní datlové vrstvy. Čokoláda s kokosovým sirupem pak byla luxusní a při krájení ani moc nepraskala. A ozdobení v podobě římské II.? Někdo si to vyložil jako písmeno "D" - doktor, takže dort zastoupil dvojí funkci. Kromě mých veganin posloužil i k oslavě mé promoce :)

A sám jsem si pak mohl můj den oslavit pořádně. Jak jinak než během? Na nic speciálního bohužel nebyl čas, tak alespoň ranní proběhnutí ne úplně tradiční cestou:

Mé druhé veganiny

sobota 10. listopadu 2018

Krevní testy (po dvou letech veganství)

Blíží se mé druhé veganské výročí, což už je celkem slušná doba na to, aby se projevily případné nedostatky mého stravování. Shodou náhod mě kvůli nástupu do zaměstnání čekaly povinné lékařské prohlídky, tak jsem to využil a nechal se objednat na kompletní krevní vyšetření. Společně s paní doktorkou jsme vybrali nejvhodnější ukazatele tak, aby mi řekly co možná nejvíce o mém zdravotním stavu s ohledem na veganství, ale zároveň abych se doplatil. Pak už jen zbývalo přemoci strach z jehel a pohledu na krev a zajít si na samotný odběr.

Jako by nestačilo jedno lékařské vyšetření, při žádost o výpis ze zdravotní dokumentace si paní doktorka jaksi všimla, že se mi úspěšně daří vyhýbat pravidelné prohlídce už asi 5 let. Tentokrát to ale neprošlo a rovnou mě na jednu objednala. Bez ohledu na to, že týden po tom jsem měl jít na vstupní lékařskou prohlídku do nemocnice. Bohužel okecat to nešlo, tak když už tak už - rozhodl jsem se s ní probrat mé veganství a záměr nechat si udělat kompletní krevní vyšetření.

Nejdražší položky - B12 a železo
Informaci o tom, že se už dva roky stravuji vegansky paní doktorka vzala naprosto profesionálně a neutrálně - bez jakéhokoliv překvapení. Očividně nejsem první, poslední, ani nijak výjimečný. Příjemná změna. S vyšetřením krve souhlasila, nicméně hned mě varovala, že se jedná o pojišťovnou nehrazené vyšetření. S tím jsem byl smířený, a tak jsme se mohli pustit do výběru vhodných ukazatelů. 

Nejprve jsem toho chtěl vyšetřit co nejvíce, ale po zjištění, že například vyšetření vitamínu D stojí téměř 1500 jsem se musel trochu uskromnit. Musím prostě věřit, že pobyty v UK mě úplně nevysály, a že jsem si je dostatečně vynahradil například letošním létem. S vyšetřením na kompletní vápník bych se také nedoplatil, takže musela stačit aktuální hodnota v krvi (ta bohužel moc vypovídající není - tělo si ideální hladinu udržuje za každou cenu, takže při nedostatku si ho automaticky bere z kostí). Základem tak bylo hlavně vyšetření železa a B12. K tomu jsme vybrali pár levnějších ukazatelů. Celkem mě tak vyšetření vyšlo na přijatelných 640 Kč.  

Vše ok
Odběr samotný jsem pak zvládl lépe, než jsem čekal. Nevím, zda to bylo šikovnou sestřičkou, nebo jsem z mé fóbie vyrostl, ale kromě slabé nevolnosti v čekárně to bylo bez problémů. A to jsem původně při pohledu na tři odběrové ampulky litoval, že jsem si toho vybral tolik. 

A výsledek? Vše v pořádku. Vlastními slovy paní doktorky "ať děláte co děláte, dělejte to takhle i nadále, očividně to funguje". Lepší dárek k mým druhým veganinám jsem si přát nemohl. 

Tady jsou výsledky bílé na šedém: 

VyšetřeníIdeální rozmezí*Moje hodnoty
Sodík (Na) 137-146141
Železo (Fe) 10,6-28,322,9
Zásobní železo (Ferritin) 15-200101
Vápník (Ca) 2,15-2,552,37
B12197-866350
Draslík (K) 3,8-54,5
Chloridy (Cl) 97-108107
HDL ("dobrý") cholesterol 1,3-2,31,67
LDL ("špatný") cholesterol <31,27
Poměr cholesterolů<3,5:11,76:1
* Zdroje: [1-3] 


I další vyšetření provedené v rámci obou lékařských prohlídek byly v pořádku, včetně mé naprosto zdravé váhy (BMI v ideálním rozmezí). Těším se tedy na další komentáře ohledně škodlivosti veganství a jeho negativnímu vlivu na mé zdraví :)

Zdroje a odkazy

[1] K. Doležalová, "Praktická příručka základních biochemických vyšetření krve a moče ", [online]
[2] Lily Moran, "Blood Test Results: Your Guide to Understanding the Numbers", [online]
[3] Wikiskripta, "Laboratorní ukazatelé nedostatku nebo nadbytku železa", [online]

středa 31. října 2018

Kunětická devítka - běžecký pohár 2018

Kunětická devítka (K9) je již tradiční série běžeckých závodů pořádaných od dubna do října. Pohár obsahuje celkem 12 závodů - 11 klasických a jeden hlavní. Prvních 10 závodníků v každé kategorii pak obdrží body, které se mezi závody sčítají. No a kdo jich má nejvíce tak vyhraje. Samozřejmě platí určitá další pravidla (účast na minimálně 5 závodech, a započítává se maximálně 8 nejlepších výsledků). V minulých letech jsem si zaběhl jen pár ojedinělých závodů, zato letos bych konečně chtěl zkusit odběhnout celý pohár (tedy alespoň těch 8 závodů).  

Kunětickou devítku jsem poprvé vyzkoušel v roce 2015. Jednalo se pro mě o naprostý masakr. Že mě závod takhle zničí jsem opravdu netušil. Závod jsem dokončil při průměrném tepu neuvěřitelných 190. Není divu, že mé vzpomínky nebyly příliš pozitivní :) V tom roce jsem si ji zaběhl ještě jednou (to už bylo mnohem lepší), ale za to následující ročníky mi vůbec nevyšly. Letos konečně ve středu odpoledne neučím a mám tak volno, takže bych se rád zúčastnil co nejvíce závodů. 

Upozornění: Jedná se o postupně aktualizovaný článek. Pokud ho čtete poprvé, začněte odspodu. Vyhlášení totiž obsahuje nějaký ten spoiler :)

Vyhlášení poháru

Můj první dokončený pohár K9
Tak jak to tedy dopadlo? Pravidelně sledující už tuší, ale pro ostatní: celkem jsem zaběhl 9 z 12 závodů a nasbíral při nich 79 bodů. To mi vyšlo na druhé místo, hned po Tomovi (91,5 bodů) a před Michalem (50,5 bodů). I kdybych zaběhl všechny závody, na Tomův výkon by to nestačilo. Je to prostě pan běžec. Naštěstí se nemusím trápit myšlenkou, že bych ho mohl tréninkem dohnat (nemohl ale i tak) - příští rok už postoupím do "vyšší" kategorie a budou mě tudíž trápit jiní běžci :)

Mezi vyhlašovanými kategoriemi se mi líbila zejména kategorie 100% finisherů - tedy těch, co nevynechali jediný závod. Těm patří velký respekt a jsou velkou motivací do příštího ročníku. 

Kubovi a jeho týmu velký dík za celoroční úsilí a perfektní organizaci. Člověk se musí podívat na jiné závody, aby naplno ocenil, jak bezproblémově to mají zmáknuté. Moc rád se s vámi všemi zase uvidím - třeba na nejbližším Adventním běhu.   

Vyhlášení poháru K9*


A jak jsem si v průběhu roku vedl?

ZávodČasTempo (min/km)Tepová frekvence
12. 38:214:23151?
11. 34:443:58172
9. 35:254:05174
8. 35:134:01177
VC. 34:253:58179
5. 35:214:04173
4. 34:564:01175
3. 34:584:01176
2. 34:393:58178

Na nějaké podstatné zlepšení to rozhodně nevypadá. Časy a tempa jsou prakticky stejná, kromě závodů, při kterých jsem se "flákal". Za nižší tepovou frekvencí při stejných tempech bych pak spíše viděl vliv počasí než nějakou lepší kondičku. Na druhou stranu jsem s mými časy spokojený a vůbec by mi nevadilo takhle běhat i dál. Na posledním "závodě" jsem pak ani pás neměl a tepovka je proto měřena pouze optickým senzorem (tedy hodně orientačně). 
Porovnání rychlosti ve všech mých účastech na K9

12. Kunětická devítka - 27.10.2018

Pohodový pokec ve skupince*
O výsledcích už bylo rozhodnuto, tak jen zbývalo zaběhnout si poslední K9 a užít si následující vyhlášení poháru. Závod byl nebodovaný, takže přímo vybízel ke klidnému běhu a nějakým tím povídáním si. Bohužel Kuba už očividně všechny hezké dny v roce vyplýtval na středy. Poslední K9 tak pro mě byla zároveň moji první, kdy opravdu pršelo. Takže na pomalý běh to moc nevypadalo.

Naštěstí při startu už nepršelo nějak extra hustě a po vyběhnutí jsem déšť prakticky přestal vnímat. Vyrazil jsem mezi známými kluky, kteří to opravdu tentokrát nijak nehnali a s ledovým klidem nechali takových 5 kluků před námi upalovat do cíle. Ti to brali vážně, zatímco my si užívali pohodové tempo. Konečně jsem tak měl příležitost prohodit pár slov i s těmi, které normálně při závodu moc nevidím :) 

Vegan tým*
První polovinu jsme prokecali a až teprve u otočky za chatkami jsem se trochu trhl - snižující se tempo mi už nevyhovovalo a chtěl jsem si běžet to svoje. Takže jsem se ocitl někde mezi upalujícími nováčky a starou "kecací" partou. Přesto to byl běh na pohodičku a hodně jsem si ho po mé kolenové pauze užíval. Za prvním prudkým stoupáním jsem pak ještě jednoho kluka předběhl a nad schody opět poděkoval fandící paní, která i přes mizerné počasí nezklamala - povzbuzovala i pod deštníkem :) Po závodě jsem ji konečně měl příležitost poděkovat pořádně, a nejen udýchaným zamrmláním. Závod jsem doběhl v naprosto nepodstatném čase 38:21 - tedy o skoro 4 minuty pomaleji než normálně. Paradoxně i tentokrát jsem ale skončil pátý. Hned po obdržení finisherské medaile jsem se znovu rozběhl - tentokrát k autu, rychle se převléci do suchého. A hurá na vyhlášení, na které mi to vyšlo akorát. 

11. Kunětická devítka - 10.10.2018

Kvůli semináři v Praze jsem propásl 10. závod, a tak mě už čekala poslední bodovaná K9. Vyšlo mi to tak úplně přesně - byl to můj 8. závod a do poháru se každému započítává právě maximálně 8 závodů (vždy těch s nejvyšším bodovým umístěním). Ne že by mi ale na bodech nějak záleželo - s celkovým pořadím už jsem hnout stejně nemohl. 

Pomalu jdu dopředu*
Tentokrát jsem si ale nebyl vůbec jistý, jak to doběhnu. Koncem minulého týdne mě začalo úplně z ničeho nic trápit koleno, a tak jsem si dal přes víkend od běhání pauzu. K tomu den před závodem jsem se cítil jako těsně před nemocí - totálně bez energie a na nic. Naštěstí ve středu už nebylo po nemoci ani památky, a tak jediným otazníkem bylo koleno. 

Počasí vyšlo naprosto krásně - 21 stupňů a obloha bez mráčku. To by byl hřích neužít si doznívající atmosféru léta. Na startu nás nijak zvlášť moc nebylo, což mi potvrdilo opravdu pozvolné rozběhnutí. Do čela se nikomu moc nechtělo a já tak začal rovnou na 5. místě. A podle složení první čtveřice jsem také hned věděl, že minimálně na třetí místo bych se měl bez problémů dostat. A také že ano - už na cestě do Němčic jsem ho měl. Přede mnou tak byl pouze Ondra a pro mě neznámý Pepa Jurica. Ondra byl jasný - toho nemá cenu honit. Pepa byl pro mě ale velká neznámá a nebyl jsem si jistý, jak dobře mu to poběží. Tak jsem se prostě držel za nimi. Tempo mi nepřišlo nijak závratné a nejspíše hlavně kvůli počasí se běželo opravdu příjemně. Nebo že by ten odpočinek od běhání byl tolik znát? Prostě cítil jsem se skvěle a o kolenu jsem ani nevěděl.

Téměř jisté 2. místo*
Kousek před chatkami jsem pak Pepu bez problémů předběhl. Takových 500 metrů ještě zabral a dýchal mi na záda, ale pak začal odpadat a do konce závodu už jsem o něm nevěděl. Držel jsem se takových 10 metrů za Ondrou, který udával tempo. Díky tomu za námi už při vyběhnutí na pole mezi chatkami byla několika set metrová mezera, takže nebyl důvod hnát to nějak rychleji. Celkem pohodička. Za otočkou v lese nás spousta běžců v protisměru povzbuzovala - příjemné. Ondra mi začal utíkat až při prvním prudkém stoupání. Opět jsem to ale nijak zvlášť neřešil a nešel úplně na krev. Koleno začalo být lehce cítit, ale stále nic hrozného. Ondru jsem i tak měl stále na dohled, byť už byl trochu dál. Nad schody mě opět povzbuzovala starší paní, které jsem znovu moc poděkoval. Zajímalo by mě, zda ví, jak moc to vždycky potěší a nakopne. Seběh jsem už kvůli kolenu pocitově radši moc nepálil, stejně to podle Toma neumím. Každopádně po doběhu jsem dodatečně zjistil, že to byl můj nejrychlejší seběh - tak třeba si příště nevyslechnu nějaké ty poznámky o tom, jak jsem pomalý a jak se toho bojím :) Do cíle jsem doběhl "pouhých" 13 sekund za Ondrou v čase 34:44 - mém třetím nejlepším čase na trati (průměrné tempo 3:58 min/km). Celkově tedy druhé místo a první v kategorii - jo to je tak, když se Tom Kučírek neúčastní :) O poháru už je tedy rozhodnuto. Jak to ale dopadlo si nechám až na 27.10. kdy se běží poslední slavnostní K9. Ta už se do bodování nepočítá, takže o pohodový běh by mělo být postaráno.

Oficiální výsledky
Strava Flyby

9. Kunětická devítka - 12.9.2018

Začátek a hned na druhém místě*
Září sebou přineslo mnohem příjemnější počasí, ale zrovna tuto středu jako naschvál teplota opět vylezla na 31° a sluníčko svítilo jako o život. Pravděpodobně jedna z posledních šancí užít si závod v pořádném pařáku. Ale co, už se vidím v zimě, kdy budu nadávat na nízké teploty a za tohle počasí bych dal nevím co. Každopádně ze mě teklo už při registraci, natož při rozbíhání. K tomu se startovalo o hodinu dříve, takže jsme si teplo mohli užít o to více :)

Na start se nás ale postavilo nějak podezřele málo, což mi došlo ihned po odstartování. Začal jsem totiž rovnou na pátém místě a brzy se dostal na čtvrté místo s tím, že přede mnou byl klasicky nedostižný Tom a za ním Jirka s Michalem. Žádní ostatní rychlíci se tentokrát nedostavili, takže Tom měl první místo bez práce pro sebe. Michala jsem předběhl hned v prvním klesání (za což jsem si v cíli vysloužil pěkný sprďunk - mé fandění při jeho doběhu to bohužel nenapravilo). Rovnou jsem předběhl i Jirku, takže na prvním focení jsem byl na druhém místě. Hned mi došlo, že je úplně jedno, jestli mě Jirka dá, nebo ne, a že na druhém místě v mé kategorii doběhnu tak jako tak. Nevím, co by se muselo stát, abych si pohoršil. Snad jen kdybych třeba nějak nešikovně zakopl. Ne, že bych na to neměl štěstí - v úterý jsem totiž při ranním běhu ve tmě přehlédl vystupující dlažební kostku a pěkně se na betonu natáhl. A předtím v sobotu při Saar tréninku raději ani nemluvit. Tam jsem zakopl asi 3x a z toho jednou jsem to také nevybral.

U chatek už na třetím místě, za Jirkou*
Nebylo tedy kam se hnát a z běhu jsem měl naprosto příjemný pocit, jako by se jednalo o pohodový trénink a žádný závod. Vůbec mě proto neznervóznilo, když mě v Němčicích Jirka opravdu slušným tempem předběhl. Zavěsit se za něj ale nebyl problém a takto jsme běželi až k otočce za chatkami. Tam Jirka začal zpomalovat a já ho doběhl. Předbíhat se mi ho moc nechtělo, ale nedalo se nic dělat, tempo bylo o maličko pomalejší, než bych si přál. Přidal jsem tedy a Jirku předběhl. Samozřejmě ihned také přidal, takže jsem jen čekal, kdy mě předběhne zpátky. Pohodový běh tak byl tentam - což je názorně vidět na grafu mé tepové frekvence (od 21 minuty). Prostě mi to nedalo a vidina druhého místa celkově už nezněla vůbec špatně.
Do 20 minuty to byl příjemný běh

Jirka mi šlapal na paty až do začátku stoupání, kde jsem ho konečně setřásl. Na schodech jsem pak před sebou dokonce zahlédl Toma, ale jen se mihl v zatáčce a byl zase ten tam. Nahoře mě pak čekalo překvapení v podobě několika beranů přecházejících cestu - trochu jsem čekal, jestli se na mě některý se svými rohy nerozběhne, ale kdo by v tomhle vedru někam běhal. Do cíle jsem pak už bezproblémově doběhl druhý v kategorii i celkově. Byť v mém zatím nejpomalejším čase 35:25. V poháru tedy zůstávám na nejspíše už neohrožené druhé pozici.

Oficiální výsledky
Strava Flyby

8. Kunětická devítka - 22.8.2018 

Registrace*
Sedmou K9 jsem musel kvůli pohmožděným žebrům z VSC kempu vynechat (šestá je pak uvedena jako VK9, takže jsem toho neprošvihl tak moc, jak to vypadá). Mrzelo mě to, ale nedalo se nic dělat, byl jsem rád, že můžu chodit. Žebra se pak do kupy dávala takových 5 týdnů, takže mi maximálně vyhovovalo, že další K9 se běžela až v srpnu. Na start jsem tak díky tomu šel bez jakékoliv bolesti a po několika testovacích sprintech v minulých týdnech (3km@11:16 a 5km@19:14). Jen den předem jsem si opravdu 16km v terénu dávat nemusel. Ale šance zaběhat si v okolí Lichnice se prostě neodmítá.

Start proběhl opět ve dvou vlnách a mně se podařilo vyběhnout v první řadě. Tentokrát to tedy bylo bez nebezpečné tlačenice, i když předbíhání jsme si užili i tak dost - hlavně s Tomem, který mně to na prvním půl kilometru slušně nandal (na čem ti vegani takhle dobře běhají? :) ). Docela mě to zarazilo a začal jsem si říkat, jak to dneska sakra běžím a co jsem všechno musel minulou K9 prošvihnout :) V seběhu jsem to ale napravil a dál už se pak jen párkrát vzájemně předběhl s Jirkou. Na celé rovince do Němčic jsem se ale raději držel těsně za ním. To bylo příjemné, protože jsem tak alespoň mohl držet ne úplně šílené tempo. V Němčicích jsem ho pak bez problémů předběhl a dostal se tak na 6. místo.

Tomáš i Jirka přede mnou*
Přede mnou to pak byla téměř klasika - vedoucí trojka, těsně za nimi začal zaostávat jeden běžec a kousek přede mnou běžec v černém (myslel jsem, že je to Miloš, ale nebyl). Mezi chatkami jsme pak doběhli a předběhli zaostávajícího běžce - nejprve jsem si říkal, že to vypadá na Toma Kučírka, ale to jsem se samozřejmě spletl. Tom si to valil klasicky v první trojici. Každopádně jsem se tím posunul na tradiční 5. místo. Náskok jsem však neměl nijak velký, další asi 3 běžci za mnou byli takových sto metrů a já měl pořád pocit, že za sebou slyším Jirku. Hlavně při začátku stoupání bych přísahal, že je těsně za mnou a pěkně funí. Přidal jsem proto, co to jen šlo, a díky tomu jsem i dohnal běžce v černém, a dokonce ho i předběhl (ten si přitom mumlal něco jako "no tak, dělej, pojď pojď"). Když jsem se ohlédl, kromě něj za mnou ale nikdo nebyl - nechápu. V prvním brutálním kopci a na úzké pěšince jsem se bál, abych ho zbytečně neblokoval, protože mě určitě dožene. Makal jsem proto nadoraz aby se tak nestalo - letmý pohled na tepovku ukazující 190 a můj dech mi potvrdili, že rychleji už to nepůjde. Běžec mě ale doběhl až na otočce před parkovištěm, kde jsem to asi také mohl střihnout trochu více zostra, ale stejně by mě dal. Takhle jsem se alespoň měl za kým držet. Na schodech jsem zahlédl i Toma K., který dokonce chvilku šel! Stejně jsem se k němu ale více nepřiblížil. Místo toho jsem záviděl slečnám z 5tky, které si schody v klidu šly. Tak alespoň ty jsem předběhl :)
Na běh přes špičku to moc nevypadá*

Při seběhu jsem si z ničeho nic uvědomil, jak strašně dupu a vzpomněl jsem si na debatu s Pavlem Markem na VSC kempu, kde jsem se ho ptal, zda lze i z kopce neběhat přes patu. Prý to není problém, jen je potřeba tam tu špičku více rvát. Pocitově jsem tedy krok upravil a zkrátil, a hned mi to přišlo lepší, i když podle fotky to nevypadá, na nějaký velký progress. Cílem jsem pak proběhl (za vydatného povzbuzování od mé kolegyně - děkuji moc! :) ) v čase 35:13 na klasickém druhém / pátém místě. Sice jeden z mých nejhorších časů, ale na to, jaké teplo bylo (31 stupňů) tak spokojenost.

A průběžné pořadí? Vynecháním jednoho běhu jsem nakonec vůbec nic neztratil. Stále se držím na druhé pozici s celkovými 59 body. Přede mnou je Tom K. s 69,5 body a za mnou až Pepa Jurica s 35,5 body.

Oficiální výsledky
Strava Flyby

5. Kunětická devítka - 6.6.2018 

Těsně na 6. místě*
Po sobotní parádní akci - 50 mil železnohorských - se mi po pravdě na další závod moc nechtělo. Ale nohy už byly relativně v pořádku a já se také celkem zregeneroval, tak přece nevynechám. Uklidňoval jsem se, že tentokrát bude mým cílem pouze to doběhnout a pokud možno získat alespoň nějaké bodíky. Start jsem proto vzal opravdu zlehka (na místní poměry) - vyběhl jsem tak třicátý. Ani nevím jak, ale na prvním klesání a následné rovince jsem pár lidí předběhl a na focení u následující křižovatky jsem se tak ocitl na 6. místě. Takhle doběhnout by mi bohatě stačilo. První čtveřice opět zázračně zmizela a přede mnou byl na dohled akorát Norbert ze sokola Kolín. Těsně za mnou jsem pak slyšel slušný dupot skupinky běžců. Raději jsem se neohlížel a dupot začal postupně ustávat až úplně utichl. Na otočce v Němčicích jsem si řekl, že se prostě budu držet za Norbertem a uvidíme. 

Hlavně jsem se musel šetřit, abych nějak zvládl závěr - bylo mi jasné, že stehnům se stoupáček na Kuňku nebude líbit ani trošičku. Poměrně příjemným tempem jsem proto pokračoval kolem chatek až k odbočce přes louku, kde jsme akorát prošvihli právě přijíždějícího fotografa - takže tentokrát bez fotky. Každopádně úvodní trojici jsem jen zahlédl zmizet do následujícího lesíka, takže očividně byli o hodně více vepředu než obvykle. Co mě ale znervóznilo, byla pronásledující skupinka asi 4 nebo 5 běžců, která za mnou mohla být jen takových 100 metrů. Ti by mě teda doběhnout nemuseli. Trošku jsem proto přidal a pomalu začal stahovat Norbertův náskok.

Stíhací skupinka je mi v patách*
Při návratu směr Kuňka jsem na cestě minul mého kolegu z projektu - plácli jsme si a ještě mě pochválil. To mi dodalo neuvěřitelně energie a po pár vteřinách jsem Norberta slušným tempem předběhl. Snažil jsem se běžet, co to šlo, protože mi bylo jasné, že do kopce tentokrát nenaženu ani ň. Spíše hodně ztratím. Každopádně první lehké stoupání celkem šlo a na následující otočce jsem zjistil, že Norbert už je za mnou asi 100 metrů a pronásledující skupinku jsem neviděl vůbec. Že bych mohl doběhnout zase pátý? První stoupák jsem vyběhl, ale musel jsem do toho dát všechno. Následující seběh jsem začal v protisměru potkávat běžce z nějakého jiného závodu. Ty jsem pak doběhl na následujících schodech. Konečně jsem si v praxi ověřil, jaký je rozdíl mezi tím schody jít a běžet. Běžce z druhého závodu, kteří schody šli jsem bez problémů předběhl, kdežto běžícího kluka (byť pomalu) jsem pouze lehce dohnal, ale nepředběhl. Díky tomuto zpestření jsem neměl moc čas myslet na pálící stehna. Nahoře už mě jen dál nakoplo plácnutí s dalším kamarádem a už jsem to mezi turisty valil z kopce do cíle. V seběhu jsem ještě minul druhého fotografa, který na mě zavolal: "Tys do toho tentokrát zaťal dráp!". Dneska mě fakt všichni jenom povzbuzují. Díky! Cílem jsem proběhl tentokrát sice v mém nejhorším čase 35:21, ale za to opět na 5. celkovém místě a 2. v kategorii. Vzhledem k sobotnímu závodu naprostá spokojenost! Jen teda nechápu, jaký je rozdíl v tom, běžet relativně na pohodu, nebo do toho dát všechno - vždycky končím na stejném místě :) Celkově tedy stále druhý s 38 body.

Oficiální výsledky
Strava Flyby

4. Kunětická devítka - 23.5.2018 

Na chvíli čtvrtý*
Tentokrát se jednalo o mojí nejpohodovější K9, co jsem kdy běžel. Nevím, zda za to mohlo počasí (pod mrakem, s rozumným větrem a kolem 22 stupňů), můj páteční narozeninový běh, nebo prostě samotný průběh závodu.

Ten začal samozřejmě pěkně zostra a hned na prvním kilometru jsem se ocitl na 4. místě (první trojice se samozřejmě tradičně odtrhla a zmizela v nedo-běhnu a později i nedohlednu). Těsně za sebou jsem však slyšel běžce - Jirku, který mně pěkně dupal na paty a v Němčicích mě neuvěřitelným tempem předběhl. Takže zase zpátky 5. místo. Jirka mi však nakonec neutekl a celý zbytek závodu jsem se držel těsně za ním. Chvilkami docela zpomaloval a já měl dost sil, takže jsem si říkal, že bych ho i možná předběhl, ale otázkou bylo na jak dlouho. Nepochyboval jsem o tom, že by mi to rychle vrátil. Oproti mé klasické taktice - valit to, co to jen jde a doufat, že neodpadnu, jsem se rozhodl jít na to jinak.

Moje nová taktika spočívala v tom, šetřit síly, držet se těsně za Jirkou a jakmile začne stoupání, pěkně mu to natřít :) To znělo jako dobrý plán a až do začátku stoupání se mně díky tomu běželo opravdu krásně. V porovnání s minulými závody byla moje průměrná tepová frekvence o 1 bpm nižší, než na minulé K9 a o celé 3 bpm nižší než při letošní první K9. Jak moc je tak minimální rozdíl znát. Jediné obavy jsem tak měl, zda běžíme dost rychle, aby nás nedoběhli další běžci - přeci jenom, teď nebyli tak daleko, jak jsem byl zvyklý, ale obavy to byly zbytečné.

Šetřím síly těsně za Jirkou*
Můj plán se začal hroutit, když v začátku stoupání Jirka nezpomaloval. Stále jsem však byl těsně za ním a čekal jsem na vhodnější příležitost. Že žádná taková nebude mi začínalo být jasné na prvním krátkém, ale brutálním stoupáku, na kterém mně Jirka neuvěřitelně utekl. Nevím, zda moje kopcovitá technika stojí tak hodně za ..., nebo mám prostě krátké nohy (víc už prostě natáhnout nešly), ale očividně jsem byl pomalý. Na rovince a klesání jsem sice ztrátu dohnal, ale pak následoval dlouhý úsek schodů. A tam to bylo to samé. Přišlo mi, že Jirka je úplně vyletěl. Zřejmě dělal delší kroky. Nevím, jestli jsem tak malý, nebo je to tím, že mi přijde efektivnější dělat co nejmenší, ale rychlé kroky a našlapovat tak na každý schod (což asi opravdu nebude nejrychlejší způsob). I když jsem tak dělal, co jsem mohl, nahoře už bylo jasné, že skončím opět pátý. A také že ano, s časem 34:56. Vzhledem k tomu, že tentokrát se Tomáš nezúčastnil jsem ale v kategorii první! V celkovém pořadí se tak s 29 body posouvám na druhé místo.

V cíli jsem pak Jirkovi zašel poděkovat za příjemné vedení celým závodem. Zůstal jsem docela překvapený, když jsem se dozvěděl, že Jirka normálně K9 běhá o minutu a půl rychleji, ale dnes se kvůli zranění rozhodl šetřit. Měl jsem tak prostě jen štěstí :)

Oficiální výsledky
Strava Flyby 


3. Kunětická devítka - 9.5.2018 

Konečně jsem měl před závodem "pořádný" oddech - celých 14 dnů bez závodění, takže to vypadalo na ideální podmínky. Nohy mi sice stále nepřipadaly ideálně odpočaté, ale co. Počasí bylo tentokrát opět letní - slunečno, přes 22 stupňů, a celkem nepříjemné dusno. 
Pohodička po prvním kilometru*

Start proběhl naprosto klasicky - hned se to valilo tempem 3:44 :) Chtěl jsem se opět držet za Milošem, ale hned ze začátku mi s dalšími třemi závodníky utekl. Prakticky ihned jsem se tak ocitl na mém "tradičním" pátém místě. Mezera za první skupinkou byla docela velká a postupně se zvětšovala. Za mnou jsem také nikoho neslyšel a kromě startu jsem tak běžel celý závod sám. Byl to zvláštní pocit, spíše jako z klasického tréninku než ze závodu. Motivace hnát to na doraz tak moc nebyla a první asi 4 kilometry mně přišly pocitově o něco pomalejší, než posledně - byť asi o moc pomalejší nebyly. Každopádně otevřený úsek do Němčic nepříjemně svítilo sluníčko a po otočce zase proti nám foukal vítr. To si člověk nevybere :) Slibovaná bouřka by osvěžila, ale bohužel ani kapička. 

Na asi 4. kilometru mě Miloš opět překvapil, když jsem ho zahlédl několik metrů se vracet a něco sbírat ze země. Po závodu jsem se dozvěděl, že zachraňoval slepýše, abychom ho neušlapali. Na úkor prvního místa. To by ale nebyl Miloš, aby to brzy zase nedohnal. V lesním úseku mezi chatkami jsem ještě trochu zpomalil - dohnat první čtveřici bylo nemožné a za mnou jsem stále nikoho neslyšel. Takže žádný stres. Pomalejší tempo docela bodlo. 

Úvodní čtyřka, já, a zbytek*
Po výběhu z lesa na 6. kilometru jsem pak konečně viděl celou situaci. Na prvním místě suverénně Miloš, 100 metrů za ním další dva, 100 metrů za nimi 4. běžec a asi 100 metrů za ním já. Za mnou pak byla slušná mezera, určitě přes 200 metrů. Mohl jsem tak zůstat relativně v klidu, za což jsem byl rád, protože jsem měl opět dost. Hned začátek stoupání tentokrát "zpříjemnil" extrémně vysušený povrch polní cesty, takže jsem měl pocit, jako by se mi nohy topily v tekutém písku. Vydupat následující stoupáky pak bylo opět peklo, ale na fotografa na obávaných schodech jsem dokázal i promluvit. Přesto ale fotografie zřejmě publikovatelná nebyla, protože na web se nedostala :) Starší paní, která povzbuzovala nad schody, bych nejraději objal, jak jsem byl rád, že už jsem nahoře. Seběh už byl tradičně užívačka a do cíle už jsem poklidně doběhl v čase 34:58 na 2. místě v kategorii a celkovém 5. Takže naprosto stejné umístění, jako minule. V poháru jsem se tak s celkovými 18 body posunul z 5. na 3. místo. 

Oficiální výsledky
Strava Flyby

2. Kunětická devítka - 18.4.2018 

První letošní závod byl 3 dny před pardubickým půlmaratonem, takže to jsem se raději nezúčastnil a místo toho jsem relaxoval (pomalým během a nějakým tím posilováním :) ). Moje první K9 tak byla až o týden později - pro změnu 4 dny po půlmaratonu. Co si budeme povídat, po mém letošním výkonu nohy nebyly 100% odpočaté, ale na nějaké to rozumné doběhnutí by to mělo stačit, říkal jsem si. 

V Němčicích na 6. místě*
Počasí vyšlo naprosto krásně - modrá obloha, sluníčko a 20 stupňů. Protože jsem měl celkem dost času, před závodem jsem si ještě stihl dát menší procházku okolo hradu. Pak už následovalo (velice) krátké rozběhnutí a šlo se na start. Ten proběhl u tohoto závodu naprosto klasicky - napálit to, co to jen jde (v mém případě tempo na první kilometr 3:41 min). To stačilo na to, být v první asi desítce lidí. Stejně ale byla kolem slušná tlačenice a já se tak držel kousek za Milošem, který se stává mým ověřeným vodičem :) Na první zatáčce a následném klesání jsem ho na chvilku předběhl, ale pak na rovince mě samozřejmě opět dal. U následujících chatiček se však zastavil na pokec s mladými kamarádkami. Neuvěřitelné. Říkal jsem si, za jak dlouho mě zase předběhne :)

V tu chvíli už se od nás odpojili běžci z krátkého okruhu a já byl na 6 místě. Tempo stále stejné, takže jsem neměl ani moc času kochat se výhledem na hrad. Prakticky stejně jsme běželi až k dalším chatkám, kde se mi podařilo předběhnout pátého Norberta (který, jak jsem se dozvěděl v cíli, skvěle zaběhl pardubickou půlku za nějakých 1:22). Přede mnou jsem tak už viděl jen úvodní trojku (daleko) a za nimi o kousek dál Tomáše. Chvilku jsem si říkal, že bych ho mohl doběhnout, ale sil rychle ubývalo a od asi 6 kilometru nastalo klasické peklo.

U chatek už pátý*
Trasa začala stoupat a já už opravdu moc nemohl, takže jsem se jen snažil, co to šlo, ale na doběhnutí Toma to opravdu nestačilo. Tepovka okolo 180 mi hodně připomínala můj první závod. Opravdu pyšný jsem ale na to, že jsem ve stoupáku ani na schodech nepřešel do chůze. Ale byl to boj. Nad schody jsem už povzbuzující rodince ani nedokázal odpovědět, tak jsem jen ukázal palec nahoru a pokračoval rychlým seběhem dolů. Každopádně můj výsledný čas je můj nový rekord na této trati - 34:39. K tomu 2. místo v kategorii (5. místo celkově). V poháru tak začínám na pěkném 5. místě.

Tak a teď už opravdu následující dny zvolním a užiju si pěkně klidné běhy. Hodinky budou mít radost - už po druhé během 4 dnů na mě řvou, že moje tréninky jsou moc náročné a mohou být nebezpečné. A také, že k pořádné regeneraci bych neměl následující 3 dny běhat. Jasně :)

Oficiální výsledky
Strava Flyby


* Obrázky převzaty z oficiální fotogalerie závodu