úterý 28. listopadu 2017

Oříškové tyčinky

Na stránkách Běhej srdcem jsem narazil na recept na domácí raw proteinové tyčinky, který jsem prostě musel vyzkoušet. Mým cílem byly oříškové tyčinky, které by mi na výletech nahradily "dobroty" typu Corny, které však často veganské nejsou a jejichž složení navíc není nic extra. Lepší a veganské alternativy jako Raw Energy jsou pak zase dost drahé. Ručím za to, že tento recept chuťově všechny předčí a místo tyčinek lze těsto použít ve formě čtverečků (řezů), nebo kuliček. Ty jsou pak po obalení například v kokosu ideální jako Vánoční cukroví. Díky použitým surovinám je pak těsto poměrně trvanlivé a přinejhorším v mrazáku vydrží opravdu dlouho (tedy teoreticky by vydrželo - pravděpodobně však rychle zmizí :) ). 

Původní recept se soustředí na maximální množství proteinu, a proto je v něm proteinový prášek. Vzhledem k tomu, že nedostatkem bílkovin opravdu netrpím a jsem proti přijímání dodatečného proteinu ve formě prášku, recept jsem trochu upravil. Naopak jsem ale chtěl, aby tyčinky byly sladší a rychleji tak doplnily energii, a hlavně lépe chutnaly. Díky tomu se dají použít i jako cukroví nebo dezert pro každou příležitost.  

Základem receptu jsou ovesné vločky, oříšky a semínka. Jako mix oříšků a semínek lze využít prakticky libovolnou kombinaci. Níže uvádím, co se mi posledně osvědčilo. 

Suroviny

Množství tentokrát není tolik důležité, takže uvádím pouze poměry a doporučení - vše lze samozřejmě upravit podle vlastních chutí a stavu zásob.
  • Hrneček ovesných vloček
  • Hrneček lískových oříšků 
  • Hrneček ořechů - mandle a vlašské, půl na půl  
  • Dvě velké lžíce arašídového másla
  • Lžíce kakaa
  • Sirup na doslazení (agávový / datlový / apod.) 
  • Trocha vody na vytvoření správné konzistence (lze nahradit rostlinným mlékem, ale není to vůbec nutné)  
  • Všechny suroviny v mixéru
  • Špetka soli (měla by pomoci s delší trvanlivostí) 

Postup

Všechny suroviny vložíme do mixéru a mixujeme, dokud nevznikne výsledná hmota. To je prakticky vše - jediným problémem tak je mít dostatečně výkonný mixér. Zejména, pokud vyrábíte větší množství, i kvalitnější mixér se může celkem zadýchat :) V takovém případě je asi lepší, třeba ovesné vločky a lískové oříšky rozmixovat zvlášť a pak pouze přidat do hotové směsi.  

Výslednou směs je pak nejjednodušší dát na menší plech, pečící misku, nebo prostě do plastové krabičky a dát do lednice ztuhnout na asi dvě hodiny. Poté stačí nakrájet na kostičky (cukroví), nebo na tyčinky, které lze jednoduše zmrazit a mít tak kdykoliv k dispozici. V lednici pak těsto vydrží určitě minimálně týden. 

Alternativně lze ze směsi rovnou tvořit kuličky a obalit je v kokosu, karobu, nebo sezamu.

Oslazení třeba agávovým sirupem
Výsledná hmota - před ztuhnutím
Po ztuhnutí stačí nakrájet a je hotovo

pondělí 20. listopadu 2017

První rok veganem

V pondělí 13.11. jsem slavil mé první veganské výročí. A jak lépe to oslavit než nepečeným dortem ala Snickers a návštěvou japonské restaurace? Abych ale nepředbíhal, můj první rok utekl jako voda a rozhodně nemám nejmenší chuť nebo potřebu s veganstvím přestat. Co se týče běhání, maximálně se mi dařilo a cítím se lépe než kdy předtím. Jak už to ale bývá, ani můj rok rozhodně nebyl bez nějakých těch přešlapů. Navíc mě teď čekají velké změny, ale motivace pokračovat a dál se zlepšovat je stále silná. Jaké jsou tedy mé plány na další veganský rok? 

Když jsem se před rokem odhodlal stát se veganem, nebyl jsem si jistý, jak dlouho mi to vydrží. Ekologické a etické důvody byly silné a představa, že bych se měl vrátit k vegetariánství, nebo snad k normálnímu stravování byla strašná. Přes to jsem si nebyl jistý, jaký vliv veganství bude mít na mé zdraví a zda vše zvládnu správně zkombinovat a připravovat. A samozřejmě jsem se také bál, že mi bude chybět smažený sýr a brynza. 

Oříškové čtverečky jako možné cukroví
Rychle jsem si však vytvořil režim přípravy jídel, kdy jsem začal dělat větší porce, které jsem mohl následně "nakrabičkovat" a použít následující dny k obědu. Některá jídla se pak ukázala jako ideální pro zmražení (placičky, karbanátky) a rychlé použití kdykoliv, kdy jsem neměl připraveného nic jiného. A že by mi něco chybělo? Vzhledem k tomu, jak chutná jídla jsem si začal připravovat (i přes to, že jsem s vařením začínal a vařit moc neuměl), ani ten smažený sýr mi nakonec vůbec nechyběl a nechybí.

Většina mých kuchařských pokusů pak byla chválena, což vždycky hrozně potěší. Samozřejmě ne vždy se zadařilo a některá jídla šla jíst opravdu jen těžko - například extrémně těžká pizza z pohankové mouky - blé. Naopak raw dorty, cukroví a dezerty měly úspěch vždy. Takže je jasné, jak bude vypadat letošní cukroví.

Vliv veganského stravování

Ukazatel fyzické kondice (Garmin)
Když pominu prvních pár týdnů po přechodu na veganství (ve kterých jsem totálně odpadl a navíc se zranil a musel tak s běháním na delší dobu přestat), zbytek roku už proběhl bez problémů. Ani jednou jsem nebyl nijak více nemocný a nějaké ty rýmičky a podobně jsem vždy úspěšně vyléčil během týdne bez větších omezování se. Což byl zejména v Lancasteru zázrak.

V běhání jsem se pak i přes nesrovnatelně nižší naběhanou kilometráž oproti minulému roku slušně posunul. Garmin mi nyní ukazuje VO2 Max 63 (ukazatel kondice - aerobní kapacita organismu zpracovat kyslík), což je sice totálně mimo, ale je to nejvíc, co jsem kdy měl. Tomu odpovídá i zlepšení mého času na půlmaratonu z 1:33 (na rovinatém pardubickém) na 1:27 (na trailovém Saar s asi 400 metrovým převýšením). A zlatý hattrick (mé 3 poslední závody jsem všechny vyhrál) je příjemný bonus. Očividně na veganském stravování nijak nechřadnu.   

Tři zlaté medaile z posledních závodů
Odpadnutí těsně po přechodu pak zpětně přikládám spíše náhodě než něčemu jinému. V tu dobu jsem běhal jako šílenec a nepřestal ani při silném nachlazení. Přechod na veganské stravování tomu možná trochu pomohl - přeci jen pro tělo to byla další zátěž zvyknout si na něco nového a navíc jsem ještě neměl vše úplně vyladěné. Nyní si několik věcí opravdu hlídám a to: příjem B12 (z tablet), dostatečný příjem vápníku (třtinová melasa) a omega 3 (chia semínka a vlašské ořechy). O zbytku jsem si poměrně jistý, že mám všeho dostatek.

Jediným problémem tak pravděpodobně zůstávají citlivější zuby - sladké sice moc nejím, ale podle paní zubařky jím moc ovoce a měl bych omezit citrón :) 

Veganské přešlapy a problémy 

Samozřejmě ani můj první rok veganství nebyl bez chybičky. Omylem jsem tak určitě snědl něco neveganského. Těžko říci, o kolika věcech jsem třeba ani nevěděl (v restauraci si člověk nemůže být 100% jistý, i když se u obsluhy ujistí, že jídlo je opravdu veganské). Každopádně vím o několika věcech: 
  • Instantní vločková kaše - měl jsem doma nějaký zbytek přesypaný v neoznačené nádobě, takže nevím, co přesně to bylo za kaši, nicméně při jednom z pozdějších nákupů jsem zjistil, že i ty neochucené často obsahují sušené mléko.  
  • Olivy obsahující kyselinu mléčnou - až později jsem zjistil, že tato kyselina může být živočišného i rostlinného původu.   
  • Kysaný zeleninový salát - jedno z mála jídel na svatební oslavě, co vypadalo vegansky, zelenina však zřejmě byla naložená v nějakém vývaru, což jsem se dozvěděl až pozdě.   
  • Antibiotika - kvůli abnormálnímu fleku po klíštěti jsem pro jistotu dostal antibiotika, které obsahovaly mléčnou laktózu, nicméně prioritou pro mě byla jistota, že se nenakazím boreliózou, takže v tomto případě jsem vůbec neriskoval.    
Sladké může být i bez cukru
Z dalších potravin mě překvapil hlavně ochucený mražený špenát, který nepochopitelně obsahuje mléko. To naštěstí není problém zjistit z uvedeného složení. Mnohem horší je to s potravinami, které neobsahují živočišné produkty, ale při jejichž zpracování se některé živočišné složky používají. Typickým příkladem může být některý bílý cukr, který se zpracovává s použitím zvířecích kostí. Zjištění, jaký proces byl použit je však prakticky nemožné. Ne, že bych cukr používal, ale přidáván je dnes prakticky do všeho - od různých omáček, přes pečivo, až po fazole v plechovce. Jeho úplnou eliminaci tak zatím považuji za příliš velké omezení. 

Oslava

"Snickers" dort - kokos, arašídy a datle
A teď z té příjemnější stránky - jak jsem svůj první rok oslavil? Samozřejmě nemohl chybět dort. Ani už nevím, kde jsem narazil na tento recept, ale hned mě zaujal a schoval jsem si ho na speciální příležitost. Recept se jmenuje veganský snickers koláč - nejedná se tedy o klasický dort, ale já v tom rozdíl nevidím. Každopádně kombinace arašídového másla, kokosu (strouhaného, kokosového másla a kokosového mléka), datlí, kakaa a dalších dobrot je pro mě dokonalá. I když můj dort rozhodně nevypadal jako z obrázků receptu (stále mám na čem pracovat), chuťově byl vynikající. I konzistence byla tentokrát povedená a dort tak netekl, ani nebyl příliš tuhý. 

Moje první opravdové sushi
Kromě dortu také nemohla chybět nějaká ta slavnostní večeře. Pro tu jsme zvolili návštěvu nově otevřené japonské restaurace, kde jsem měl možnost poprvé v životě ochutnat pravé sushi. Do té doby jsem jedl jen doma připravené. Musím říci, že to byl zážitek, který rozhodně stál za to. V restauraci neměli žádný problém poradit veganské druhy jídel, takže jsem ochutnal miso polévku, "obrácené" sushi uramaki a jako dezert pak vynikající rýžové knedlíčky daifuku plněné pastou z červených fazolí. Jídlo bylo dokonale připravené a podávané s typicky japonskou precizností (obsluha restaurace je japonská), takže návštěvu nejen pro pardubáky rozhodně doporučuji - King Yo

A co dárek? Sám pro sebe jsem si dal předsevzetí, že při mém výročí se zaregistruji na stránkách Vegan sport club. To jsem také splnil, takže můj vegansko - sportovní profil budete již brzy moci najít i na stránkách: sportuj.veganka.cz (článek je zatím stále ve schvalovacím procesu). 

Předsevzetí na další rok 

A co plánuji na druhý rok? Více se zaměřit na nestravovací aspekty veganství. Hlavně na veganskou drogerii - šampóny, sprchové gely, prací prášky, prostředky na nádobí a úklid a tak dále. A důvody?  Etické a ekologické. Testování na zvířatech opravdu není v pořádku. Je snad normální opakovaně stříkat takovéto prostředky psům do očí a testovat tak, zda potom neoslepnou? A ekologicky šetrnější, přírodní suroviny pak méně zatěžují životní prostředí. Navíc už jsem zjistil, že například prací gel z mýdlových ořechů úžasně voní.

Veganství není jen o stravování
A co se týče jídla, určitě chci více podporovat lokální produkci - omezit dovážené suroviny a místo toho podporovat české farmáře. Nejen, že to dává smysl, ale takové suroviny často i lépe chutnají. Takže méně banánů a více jablek! :) 

A v neposlední řadě začít konečně více propagovat tyto stránky. S tím už jsem pomalu začal na posledních dvou závodech, kde jsem je při registraci uvedl jako můj klub. 

Do budoucna mě pak rozhodně čeká začít si více hlídat různá "éčka" a také oblečení a věci na sebe. O tom ale zase příště. 

sobota 11. listopadu 2017

VyKing Trail ½ Marathon 2017

Po fiasku z minulého roku, kdy se nám ve skupince spoluběžců podařilo zabloudit a prodloužit si tak trasu o 3 kilometry, jsem si chtěl letos napravit reputaci. V týdnu před závodem to však nevypadalo vůbec dobře. Bojoval jsem s nachlazením, takže s registrací jsem váhal až do posledního dne (středy). Nakonec jsem se rozhodl to risknout s tím, že si závod přinejhorším jen na pohodičku odběhnu. V pátek večer jsem ale zažil nezvyklý pocit - touhu vyhrát. Bylo mi tak jasné, že do závodu dám stejně všechno. 

Před závodem 

Pocit v pátek večer před závodem pro mě byl zajímavý a nový. Do této doby jsem si závody většinou užíval a občasné umístění na bedně pro mě byl příjemný bonus. Tentokrát jsem však věděl, že kdybychom se minulý rok neztratili, určitě bych se na bedně umístil. Tak proč nevyhrát letos? Zvlášť po tom, co jsem vyhrál Saar, který je tomuto závodu velice podobný. Natrénováno očividně bylo. 

Zázemí závodu*
Závod byl letos přesunut z konce listopadu na jeho začátek (prý kvůli lepšímu počasí) . A z počátku to vypadalo, že to bylo dobré rozhodnutí. Předpověď na víkend slibovala po opravdu mizerném týdnu relativně teplých a slunečných 12°. Ráno, když jsem vyrážel z Pardubic, to tak vypadalo - modrá obloha, bezvětří, prostě krásný den. To by však nebyl VyKing, aby něčím nepřekvapil.    

Už když jsem dorazil do Svratky, počasí úplně obrátilo. Bylo pod mrakem, vrcholky kopců byly zahaleny mlhou, foukal silný vítr a byla pořádná zima. Prostě prakticky stejné počasí, jako minulý rok. Takže místo plánovaných kraťasů opět dlouhé kalhoty, rukavice, šátek a letos dokonce i čepice.

Oproti minulému roku bylo zázemí závodu přesunuto k prostoru Svratecké hasičské zbrojnice, takže tentokrát bez vnitřních prostor. Naštěstí alespoň se stanem s přenosným vyhříváním, takže kde strávit předstartovní čas bylo jasné.

Závod 

Stoupání na Karlštejn*
Naštěstí jsem času před startem stejně moc neměl, takže jsme se chvilku pobavil s ostatními závodníky a pak se šel do auta převléknout a hurá na start. I pár minutová Honzova předstartovní rozprava mi však připadala extrémně dlouhá a úplně jsem během ní přestal cítit chodidla. Prvních pár kilometrů bylo proto opět záživných. Ty vedly až ke Karlštejnu do prudkého kopce. Nohám se samozřejmě klasicky nechtělo, takže jsem se propadl někam k polovině pole a pomalu se dral dopředu pouze na rovinatých úsecích.  

Před Karlštejnem jsme zaběhly do husté mlhy, s viditelností kolem 50 metrů. Měl jsem úplné deja vu. Vypadalo to naprosto stejně jako minulý rok. Tak jen nezabloudit. Klesání z Karlštejna bylo příjemné a oproti minulému roku mi nepřišlo tak rychlé - nebo jsem si zvykl. Následující stoupání na Zkamenělý zámek mi už tolik nevadilo. Kolega přede mnou jednou uklouzl, tak jsem se jen zeptal, zda je ok a běželo se dál. Na vrchu však dva kolegové začali zmatkovat kudy dál, tak jsem jim zkušeně ukázal cestu a oba je předběhl. Tím jsem se dostal na 5. místo, což jsem však nevěděl - před sebou jsem místy viděl jen jednoho běžce, ale ve vzdálenosti tak minimálně 300 metrů. Ostatní byli nedostižně fuč.  

Seběh ze Zkamenělého zámku byl kromě jednoho spadlého stromu také bez problémů a na následující cestě jsem zkušeně správně odbočil vlevo - ne jako minulý rok, kdy jsme se v tomto místě na 15 minut zamotali a Zkamenělý zámek si přitom vyběhli ještě jednou. To nejhorší mám snad za sebou, myslel jsem si, ale už na následujícím rozcestí na Milovských perníčkách jsem znejistěl. Neměla tu být první kontrola? Honza nám na startu říkal na rozcestí před Čtyřmi Palicemi. Raději jsem proto asi půl minuty počkal na dalšího běžce. Potvrdil mi, že by to mělo být až dál, a tak jsme pokračovali. Opravdu to bylo až na dalším rozcestí, uf.
Krásná příroda závodu*

Kolem Čtyřech Palic jsem pokračoval na stejné pozici. Tempo bylo pomalejší, protože terén byl samý kámen a kořen a vše samozřejmě slušně klouzalo. Pořádně jsem se tak zase rozběhl až za rozcestím Plaňkovka, kde začínala široká lesní cesta klesající až do Křižánek. V tempu 3:50 min/km jsem si tak tady relativně odpočinul :) 

Následoval však nejobávanější úsek a to asi 3 kilometrové stoupání s 200 metrovým převýšením na Devět skal. Původně jsem plánoval, že cestou musím vymyslet, na co se soustředit, abych to tolik nevnímal. Kilometry však uběhly rychleji, než jsem čekal, takže jsem samozřejmě nic nevymyslel. 

Následovala klasická směs zoufalých pocitů:

"Proč se sakra takhle honím?"
"Nestačilo mi vyhrát Saar challenge?"
"Proč si jen nezajedu do přírody sám a nezaběhnu si podobnou trať pohodovým tempem?"
"Závodit v téhle zimě je blbost."
"Za mnou nikoho nevidím, tak proč kousek nejít?"
"Myslíš si, jak jsi dobrý a teď tady málem brečíš, že už nemůžeš."
"Tak to vzdej a kousek jdi, co se stane? Tak tě někdo doběhne no."

Ne zrovna nejlepší počasí*
A tak dále a tak dále. Nějakým zázrakem jsem však pokračoval dál. Do chůze jsem přešel jen na pár úsecích v tom nejprudším stoupání, kde jsem tím však neztratil prakticky nic. Dokonce u spadlého stromu, kde mě pouštěla jedna rodina jsem se snažil ho oběhnout tak rychle, že jsem přitom spadl a po čtyřech pokračoval dál - trochu to odneslo odřené koleno. Slečna mi však dodala novou krev do žil, když mi řekla, že jsem pátý. To na jednu stranu bylo skvělé, na druhou to však na bednu moc nevypadalo, i když jsem vůbec nevěděl, kdo je přede mnou.

Za chviličku jsem se konečně ocitl na vrcholu Devíti skal, kde byla druhá kontrola a jediná občerstvovačka. Dobrovolník mi sdělil, že na bednu mi chybí asi 3 minuty a na čtvrtého závodníka dvě. Bylo tak prakticky rozhodnuto. Dohnat takovou ztrátu by byl zázrak. Na druhou stranu za mnou jsem nikoho neviděl už od Čtyř Palic. Byl jsem si proto relativně jistý, že na tomto pořadí bych mohl doběhnout. 

Závěrečný seběh*
Začal jsem přemýšlet, že by to na bednu mohlo dát, alespoň na takové třetí místo. Vše bude záležet na kategoriích běžců přede mnou. Seběh z Devíti skal jsem si už užíval, i přes časté kamenité úseky. S respektem jsem přeběhl úsek, na kterém jsem na loňském Saar zakopl a bez problémů pokračoval po modré značce dál až na konec lesa. Tam následovalo opět znejistění. Mělo tu být rozcestí, na kterém byla poslední kontrola a odbočka na zelenou turistickou značku. Věděl jsem, že by to mělo být na kraji lesa, ale už jsem se blížil k prvním domům vesnice Herálec a stále nic. Vzpomněl jsem si na výklad trati, kde nás Honza varoval, že pár lidí pravidelně běhá až do Herálce a pak se musí nepříjemně vracet do kopce. To bych opravdu nerad.

Naštěstí rozcestí jsem neminul - bylo až na kraji vesnice. Chvilku jsem však hledal označovací kleštičky, které ležely v trávě. Pak už následoval poslední kopec. A ten opravdu bolel. Převýšení sice bylo méně než 100 metrů, ale nohy už měly dost a při každém stoupání pekelně bolely. Jen s posledními silami jsem zvládl běžet a odpočítával pomalu každý metr. Konečně na vrchu jsem věděl, že mám vyhráno - teď už jen seběh do cíle.
Místo brodu

Těsně před posledním rozcestím - "U Nebožtíka" jsem však zazmatkoval. Na trase byli fáborky, šipky a pásky značící odbočku vlevo. O jedné takové nám Honza při výkladu trati říkal, ale ta měla být až na louce před Svratkou a navíc doprava. Na dlouhé přemýšlení však nebyl čas, a tak jsem odbočil. Myslel jsem, že mě trasa zavede na žlutou značku, ale místo toho jsem skončil na nějaké lesní cestě. Došlo mi, že to je zřejmě trasa krosu a že jsem měl zůstat na turistické značce. Po široké lesní cestě jsem se proto vrátil zpět a trochu naštvaně pokračoval dál. Vypadalo to však, že mě nikdo nepředběhl - zase tak velké zdržení to nebylo.

V cíli
Před výběhem z lesa jsem začal v protisměru míjet běžce z krosové trasy a další odbočka mě zase zmátla - odbočovala sice doprava na louku, ale stále se mi nezdálo, že by to byla ta správná. Po cestě jsem proto pokračoval dolů až jsem konečně dorazil k té správné - opravdu byla vzorně označena názvy všech tratí (kros, trail 21, trail 42). Tak už jen seběh po louce, při kterém jsem ještě předběhl dva závodníky z krosového závodu a pak jsem si přes lávku doběhl do cíle - brodit se mi opravdu nechtělo, i když bych si tím mohl oficiálně zkrátit trasu prý o celých 250 metrů.

Vyhlášení

Letos nic pro vegany
Byl jsem spokojený, že jsem do závodu dal opravdu vše a umístění jsem neřešil - chtěl jsem se nechat překvapit, takže jsem po výsledcích nepátral. Po převlečení na hulváta na parkovišti (letos žádné sprchy) a vypití půl litru horkého čaje jsem šel k cíli tleskat dobíhajícím závodníkům. Poté jsem se na chvíli vrátil k brodu podívat se, zda někoho neuvidím brodit. Bylo už ale dost pozdě, a tak jsem měl možnost vidět brodit jen jednoho krosaře - ostatní už těch pár ušetřených vteřin zřejmě neřešili. Pokecal jsem proto s oficiálním fotografem, který také nadával na počasí - oproti závodu horských kol jsme však prý měli ještě krásné počasí - oni v silném dešti nadávali podstatně více.

První místo!*
Následně jsem došel zkontrolovat občerstvení, kde se potvrdili mé obavy. Výběr ze dvou polévek: gulášové, nebo vývaru a k tomu klobása s chlebem. Veganského tentokrát opravdu nic. Ani druhý kupon - na čaj se zákusky nebyl o nic lepší. Kupony jsem proto přenechal závodníkům z pardubické Retia, kteří ještě čekali na svého kolegu, co se dal na maratonskou trať - tomu se budou hodit. Vrátil jsem se proto do auta, kde jsem měl připravený svůj nouzový oběd - tortilu, patifu a okurku.

Pak už jsem konečně zamířil k výsledkové listině a zůstal jsem zírat - první místo v kategorii a luxusní čas 1:37:33 (na hodinky jsem se ani nedíval)! Na to, že trať měla o 200 metrů větší převýšení, než Saar, skvělý výsledek. Čekání na vyhlášení však bylo snad náročnější než celý závod - neuvěřitelně jsem mrzl a litoval, že sebou nemám zimní bundu. A vyhlašování bylo opravdu dlouhé - nejprve 5km, pak 10km, a pak až konečně my.

Shrnutí

Stylová účastnická medaile*
VyKing je skvělý závod. Přesto má své chybičky - ta hlavní je navigace. Na první pohled na ní není nic těžkého - skoro celá trasa vede po modré turistické značce - jen začátek a konec vede po jiných barvách. Přesto jsou místa, kde se dá zabloudit, a hlavně mísící se značení krosových vzdáleností je často opravdová podpásovka. To mi potvrdil záznam aplikace strava flylabs, kde je krásně vidět, kolik lidí na konci závodu zabloudilo, nebo rovnou trasu úplně popletlo. Ceny letos byly také nijaké (piva a krabička na nářadí, pro další umístění pak lampa a lopatka) a medaile se mi moc nelíbily - i když účastnickou snad letos použiji při pečení :) No a občerstvení raději nekomentovat.

Na druhou stranu jen kvůli trati se na závod budu rád vracet. Příroda kolem Svratky je prostě skvělá. A to i přes náročný profil a obvykle mizerné počasí. Tato kombinace faktorů zaručuje, že o opravdovou výzvu je vždy postaráno a název závodu vyking je tak plně zasloužený (v obou jeho významech).

Oficiální výsledky
* Obrázky převzaty z oficiální galerie závodu.

neděle 5. listopadu 2017

Jednoduchý nut roast

Nut roast je tradiční britské jídlo, které je vegetariánské, ale není problém ho připravit na veganský způsob (prakticky pouze vynecháním vejce). Základem jsou různé oříšky, semínka, ovesné vločky, doplněné nějakou aromatickou zeleninou (cibule, česnek, pórek) a kořením (zeleninový vývar). Nut roast se obvykle podává nakrájený na plátky velikosti toastového chleba, nejčastěji s bramborami a tmavou omáčkou - gravy. Směs na nut roast lze ale použít všelijak - třeba jako "masové" koule do rajské omáčky, jako karbanátky nebo jako náplň do plněných paprik.   

Způsobů, jak připravit veganský nut roast existuje celá řada. Já jsem vycházel z receptu Easy nut roast. Místo lahůdkového droždí jsem však použil zeleninový bujón, místo šalvěje směs na mletá masa a místo strouhanky ovesné vločky. Nut roast lze připravit prakticky z jakýkoliv oříšků a semínek. Já ho různě obměňuji podle toho, co zrovna potřebuji spotřebovat. 

Suroviny

Následující suroviny vychází na přibližně 6 porcí. Typy oříšků a semínek jsou příklady, co jsem použil posledně a nut roast se moc povedl.
  • 1 větší cibule (červená)
  • 250 gramů směsi oříšků (mix vlašských a mandlí) 
  • 100 gramů směsi semínek (mix lněných a slunečnicových) 
  • 250 gramů ovesných vloček
  • Sezam na posypání  
  • 1 kus zeleninového bujónu 
  • Koření: sůl, mleté maso

Postup 

Mixování surovin
Cibuli nakrájíme na malé kousky a osmahneme (na vodě se sójovou omáčkou, oleji, nebo margarínu). Mezitím si připravíme směs oříšků, semínek a vloček a tuto směs vložíme do mixéru rozmixovat nadrobno. Pokud je to na mixér moc (já to neřeším :)), můžeme směs mixovat na dvakrát, případně ovesné vločky nemixovat vůbec - pokud jsou to nějaké jemnější. 

Kostku zeleninového bujónu zalijeme vroucí vodou (asi 1,5 dcl) a rozmícháme. Rozmixované oříšky s cibulí přendáme do větší mísy a zalijeme vývarem. Okořeníme, osolíme a pořádně promícháme. Směs by měla být opravdu tuhá, takže míchání bude náročné. Pokud chceme směs více "řidší", můžeme přidat vodu, pokud hustější, pak přidat ovesné vločky. Směs každopádně krásně lepí a drží pospolu, takže vajíčko v receptu (vegetariánská verze) opravdu potřeba není. Pokud chcete nut roast, který se po upečení tolik nedrolí, ale připomíná spíše sekanou, udělejte směs mokřejší. Pokud vám však nevadí, že se nut roast může trochu rozpadat, vodu už nepřidávejte - nut roast pak bude o to křupavější (a je to prostě ten pravý nut roast) ;) V tuto chvíli také není problém směs ochutnat a případně dochutit.  

Směs přendáme do vhodné formy, posypeme sezamem a dáme péci do vyhřáté trouby na 180° asi na hodinu, dokud nezačnou okraje hnědnout.

Hotový nut roast nakrájíme a podáváme s bramborami (klasickými, bramborovou kaší, nebo s pečenými bramborami - to je tradičně britský způsob - extrémně nezdravé, ale neskutečně dobré :)) a gravy omáčkou. Tip na jednoduchou gravy omáčku můžete nalézt například na stránkách: Easy Vegetarian Gravy (jen pozor, aby margarín byl rostlinný).
Zeleninový bujón
Správná konzistence směsi
Servírování

Alternativní recept - směs na karbanátky

Tuto alternativu lze použít pro řidší směs, která se hodí třeba pro tvarování karbanátků. Nut roast je také použitím dalšího koření více pikantní, takže není nutné ho podávat s gravy omáčkou. Miso pasta pak také zajistí výraznější chuť. Ovšem za cenu toho, že nut roast nebude mít tak oříškovou chuť. 

Suroviny

Použité suroviny jsou stejné jako v klasickém receptu, kromě:
  • Jedna velká lžíce miso pasty (místo zeleninového bujónu) 
  • Dvě lžíce lahůdkového droždí     
  • Koření navíc (nemusí být): paprika uzená, paprika pálivá, grilované kuře 

Postup

Použití jako "masové" koule
Postup je podobný, jako v předchozím receptu. Ovesné vločky se však nemixují, ale jen se namočí do vody, aby změkly (stačí asi půl hodina). Po scezení se přidají rovnou k rozmixované směsi oříšků a semínek. Směs se místo vývarem zalije rozmíchanou miso pastou ve stejném množství vody (asi 1,5 dcl). Pak přidáme lahůdkové droždí a nut roast ochutíme.

Směs je lepší položit do formy na pečicí papír, protože se bude pravděpodobně trochu lepit (na rozdíl od klasického receptu, kde jde relativně dobře "vyklopit"). Pečeme při stejné teplotě zhruba stejně dlouho.
Jako náplň v paprikách
Klasický nut roast
Jako "masové" koule