čtvrtek 23. března 2017

Sladko-slaný kuskus ("Vzpomínka na zelenou")

Toto je recept na extrémně rychlé a velice chutné jídlo. Základem jídla je kuskus, vařená brokolice a rozinky. Díky tomu jídlo hraje všemi chutěmi - sladkými i slanými a je proto ideální, když se nemůžete rozmyslet, zda si dát sladkou večeři, nebo ne :) Celá příprava pak trvá asi deset minut a jídlo je vhodné i do krabičky.

Původní recept pochází od Janči, která si při jejím pobytu v San Sebastianu vzpomněla na jedno nepříliš oblíbené jídlo z dětství. Dala mu však ještě šanci a trochu ho vylepšila, inspirována španělskou kuchyní. A povedené jídlo bylo na světě.

Recept prý úplně původně obsahoval šunku, ale Janči varianta pak byla vegetariánská. Já ji dále trochu upravil na veganskou. Zatímco Janča si do kuskusu dávala Lučinu, já ji nahradil kokosovo-mandlovou Ramou a arašídy. Aby měl recept tu správnou slanou chuť, kuskus je nutné pořádně ochutit. Ideálně nějakým kořením typu grilovacího, nebo nakládaného masa a případně přidat sůl. 

Suroviny

Následující suroviny vycházejí na jednu velkou porci.  
  • 100 gramů kuskusu 
  • Půlka brokolice 
  • Lžíce kokosovo-mandlové Ramy 
  • 50 gramů arašídů
  • 30 gramů rozinek 
  • Koření: grilovací koření / grilované kuře, sůl 
Suroviny lze bez problémů přidat "od oka". Pokud chcete sladší jídlo, přidejte rozinky a naopak. 

Postup

Dejte vařit nakrájenou brokolici a mezitím do hrnce připravte kuskus s lžící Ramy, arašídy, rozinkami a kořením se solí. Vše zalijte vařící vodou, vidličkou promíchejte a přikryjte pokličkou na zhruba pět minut, než se brokolice uvaří. Jakmile je brokolice měkká, přeceďte ji a na prkýnku vidličkou rozmačkejte. Pak ji přesypte ke kuskusu a promíchejte. Můžete podávat ozdobené například lžící arašídového másla.

Suroviny stačí zalít vroucí vodou.  
A pak jen přimíchat brokolici.
Varianta s quinoou. 
Místo arašídů lze použít arašídové máslo. Ramu lze nahradit jiným máslem, ale kokosovo-mandlová varianta se díky své sladkosti k tomuto jídlu výborně hodí. Pokud nespěcháte, místo kuskusu můžete jídlo připravit s quinoou. Její vaření sice zabere více času (10 - 15 minut), ale zase má lepší nutriční složení a chutná výborně.   

neděle 19. března 2017

Veganská strava I. - Nahrazení živočišných surovin


Veganské stravování bývá často chápáno jako velice striktní dieta plná neustálého odříkání. Samotný přechod na veganství je pak považován jako složitý proces vyžadující velkou dávku sebeovládání. Navíc někteří lidé si myslí, že veganství je jen o tom, jíst syrovou zeleninu a nikdy si nedopřát "pořádné" jídlo. Veganství přitom vůbec není o dietě, nebo nutném sebe-omezování se. Veganství je o objevování alternativních potravin, které chutnají lépe a jsou zdravější a ekologičtější, než běžné potraviny. A není problém čas od času si dopřát nějaký skvělý dort, veganský burger, nebo třeba veganský tatarák. Tento článek je prvním v řadě o přechodu na veganské stravování a popisuje, jak nahradit živočišné suroviny veganskými alternativami.


Z vlastní zkušenosti mohu říci, že přechod na veganskou stravu je mnohem jednodušší, než se na první pohled zdá. Dříve mi přišlo, že vzdát se sýrů a mléčných výrobků je prostě příliš velké omezení. Navíc v České republice, kde spousta veganských potravin stále není běžně dostupná, případně jsou jejich ceny extrémně vysoké. Navíc většina restaurací má problém s vegetariánskými jídly (nebojí se označovat za vegetariánské například smažený sýr se šunkou, bryndzové halušky se slaninou atd.), natož veganskými. Nicméně kvůli nastudovaným informacím o veganství, jsem se rozhodl zkusit to i tak. A byl jsem příjemně překvapen. Začít se stravovat jako vegan bylo relativně jednoduché a přirozené. Vlastně mi to zase tak odlišné nepřišlo...

Nahrazení živočišných surovin 

Jedním ze základních způsobů, jak začít vařit jako vegan, je nahrazení neveganských surovin jejich veganskou alternativou a pokračovat ve vaření klasických jídel. Díky tomu můžete stále vařit jídla jako je guláš, nebo svíčková, jen nahradíte maso například seitanem, vajíčko v knedlíku chia semínky a klasickou smetanu rostlinou smetanou. Výhodou tohoto typu vaření je, že nemusíte hledat nová jídla a recepty. Na druhou stranu by ale byla určitě škoda zůstat jen u známých jídel a nevyzkoušet některá typicky veganská jídla jako třeba čočkový dhal nebo nut roast. 

A jak se tedy dají nahradit klasické suroviny veganskými alternativami?

Maso

Švestková omáčka s tempehem. 
Nahradit maso není nic těžkého. Existuje spousta vhodných alternativ, založených převážně na sóje - tempeh, tofu, nebo sójové maso. Dále existují speciální připravené potraviny jako párky, klobásy, mleté "maso", nebo "kuřecí" kousky či řízky. Tyto potraviny jsou ale často vyrobeny z vajec a jsou proto pouze vegetariánské. Různé veganské recepty nahrazují maso skvěle, například nut roast místo sekané, falafel místo karbanátků atd. Co se týče sójových výrobků, nejvhodnějším je tempeh, o něco méně vhodné je tofu a nejméně vhodné je sójové maso, které je nejvíce průmyslově zpracované.

Někteří lidí mají obavy ze sóji. Panují různé mýty, například že po sóje mužům mohou narůst ženská prsa a podobně. Všechny tyto mýty byly vyvráceny v [1], kde navíc udávají doporučenou bezpečnou porci sóji - 3 dávky denně. Jedna dávka přitom odpovídá zhruba 100 gramů tofu / tempehu, nebo sklenici sójového mléka.  

Mléko 

Příprava kokosového mléka.
Nahradit živočišné mléko je extrémně jednoduché. Stačí použít jakékoliv rostlinné mléko, ať už je to ovesné, rýžové, mandlové, makové, nebo třeba kokosové. Takové mléko se dá dnes už běžně koupit ve většině supermarketů a prakticky v každém obchodě se zdravou výživou. Nevýhodou je však cena, která se běžně pohybuje okolo 40 - 90 Kč / 1 litr (přitom v UK běžně stojí jednu libru a ještě se jedná o kvalitnější značky). Proto bývá rozumnější vytvořit si mléko domácí. Návod jak na to, je popsán v receptu na palačinky. Obecně však stačí použít 100 gramů suroviny na 1 litr vody, rozmixovat a přecedit. Nevýhodou vlastnoručně vyrobeného mléka oproti kupovanému je pak pouze nižší trvanlivost (maximálně pár dnů v lednici) a absence fortifikovaných minerálů (typicky vápník a vitamíny D a B12).

Smetana

Rostlinou smetanu lze dnes také bez problémů koupit. Opět ale narážíme na vyšší cenu. Některé recepty vyžadující smetanu lze bez problémů připravit i bez ní - typicky třeba krémové polévky (dýňová, hrášková) - do kterých stačí dát o trochu více zeleniny a díky pořádnému rozmixování bude jejich konzistence skvělá i tak. Případně existují návody na vytvoření vlastní smetany třeba z kokosu a ovesných vloček, nebo mandlí (zatím nemám vyzkoušené). Také se dá použít zbytek kokosu při vytváření kokosového mléka (vyždímaná kokosová hmota).

Rama rostlinná. 

Tvaroh 

Tvaroh lze nahradit měkkým tofu (silken). Jeho rozmixováním dosáhneme konzistence jako u klasického měkkého tvarohu. Tofu má pak podobné množství bílkovin jako klasický tvaroh.

Máslo

Máslo lze zakoupit přímo rostlinné, nebo lze použít některý z margarínů, které bývají také veganské - například Flora Light, nebo různé rostlinné Ramy (například výborná je s kokosovým a mandlovým olejem).

Majonéza, tatarská omáčka

Veganská tatarská omáčka. 
Lze zakoupit alternativy jako sojanéza, veganská tatarská omáčka, nebo si připravit svoji vlastní omáčku (z veganského bílého jogurtu, sójové omáčky, ume octa a koření). Nebo podrobný recept na Domácí sojovou tatarku.

Jogurty

Rostlinné jogurty lze také koupit, ale v ČR je opět problémem cena. S domácí přípravou je to bohužel složitější - pro pořádný jogurt jsou potřeba jogurtové kultury (probiotika, starter). Takové recepty jsou například: Nejlepší Veganský Jogurt, nebo VEGAN YOGURT

Zmíněné recepty jsem kvůli jejich složitosti zatím nezkoušel a jogurty jsem prostě prakticky přestal kupovat. Jedinou výjimku dělám v případě, když mají veganské jogurty v akci (500 ml bílý jogurt za 20 - 30 Kč).

Vajíčka

Míchaná tofíčka.
Klasická vajíčka mají mnoho různých využití. Ať už je to jako zdroj bílkovin v jídle (třeba míchaná vajíčka), zdobení (chlebíčky) nebo jako "spojovací" materiál při pečení a vaření. Ve všech těchto případech není problém je nahradit, jen vždy za použití jiných surovin.
Míchaná vajíčka - chuťově velice podobná alternativa - míchaná tofíčka je popsaná v receptu na smaženici.
Vejce na tvrdo - lze nahradit pomocí tofu.
Vajíčko jako "spojovací" materiál - podle receptu lze nahradit surovinami, které pojí hmotu dohromady. Může to být banán, nebo tzv. chia / lněné vejce. To se vytvoří zalitím jedné dávky semínek čtyřmi dávkami vody. Po chvíli vznikne kašovitě lepivá hmota. Dalšími alternativami jsou namočené ovesné vločky, nebo různá oříšková másla. Často však díky mixování není ani potřeba nic zvláštního používat, protože hmota bude lepit sama o sobě (například brambory v bramborové kaši).

Sýr

Lahůdkové droždí. 
Asi největším problémem je nahrazení sýru. Dnes se sice dají koupit veganské alternativy prakticky každého typu sýru (cheddar, edam, mozzarella, niva, greek style - viz veganské sýry), nicméně jejich cena v ČR je šílená (zhruba 100 Kč za 200 gramů).  Z toho důvodu se těmto sýrům vyhýbám.

A jak tedy sýry nahrazuji? Nijak. Zjistil jsem, že prakticky všechna jídla se dají připravit i bez sýru aniž by chutnala hůř. Například místo klasických bryndzových halušek si udělám špenátové. Rizoto lze posypat strouhaným tofu. Místo smaženého sýra si dám smažený květák. A tak dále. Snad jedinou výjimkou, kde sýr nahrazuji je použití lahůdkového droždí například v toastech nebo pizze, kde pak droždí trochu připomíná chuť nastrouhaného edamu (chce to trochu představivosti).

Med

Třtinová melasa. 
O medu se tvrdí, že je velice zdravý a prospěšný. Nicméně z etických důvodů (zneužívání včel) je pro vegany také nepřijatelný. Naštěstí med lze snadno nahradit třtinovou melasou, která má podobnou konzistenci, sladkou chuť, nesrovnatelně lepší nutriční složení a méně kalorií - ze všech pohledů je tedy zdravější, než med. Melasa (pouze Blackstrap verze) navíc obsahuje velké množství vápníku, kterého může mít většina populace nedostatek. Detailní porovnání melasy a medu včetně všech nutričních hodnot si můžete prohlédnout v článku Know Why Blackstrap Molasses Is Far Superior than Honey!

Zmrzlina

Nejlepší zmrzlina
(The Pudding House).  
S blížícím se teplým počasím se začíná nabízet otázka, jak nahradit klasickou zmrzlinu. Kromě jejího úplného vynechání (a nahrazení například melounem) se nabízí vytvoření domácí zmrzliny. Nabídka veganských zmrzlin v ČR je totiž stále mizerná. Domácí zmrzlinu lze snadno připravit i bez zmrzlinovače například pouze z banánu. Přidáním dalších surovin lze pak vytvářet různé příchutě (kakao, čokoláda, oříškové máslo, zmražené ovoce, atd.).
Naštěstí, po ochutnání nepřekonatelné domácí zmrzliny z Lancasterského The Pudding House mě české zmrzliny moc nechybí :)

Sušenky

A nakonec trochu méně důležitá potravina - jak nahradit sušenky typu disko a podobné? Ač to  na první pohled nevypadá, Oreo sušenky jsou veganské. A to i přes doporučení na obale, že nejlepší jsou s mlékem - asi myšleno nějakým rostlinným :) Z Oreo sušenek lze také vytvořit výborný dort.

Další části

V příštích částech článku bych se rád věnoval následujícím tématům:

Zdroje

[1] J. Norris, V. Messina, "Vegan for Life", 2011. ISBN: 978-0-7382-1493-1

neděle 12. března 2017

Smaženice (z míchaných tofíček)


Míchaná tofíčka jsou obdobou míchaných vajíček, jen místo vajec obsahují bílé (natural) tofu. Tofíčka chutnají naprosto úžasně a navíc neobsahují žádný cholesterol. Přidáním hub pak vznikne smaženice, která je skvělá jen tak, s chlebem, rýží, nebo libovolnou jinou přílohou. 

Často se setkávám s názorem, že lidé nejsou schopni přejít na veganství, protože se nechtějí vzdát jejich oblíbených jídel. Mezi ta nejčastější patří sýry, nebo třeba právě míchaná vajíčka. Přitom varianta z tofu jejich chuť i konzistenci věrně napodobuje a je při tom mnohem zdravější (o etické stránce nemluvě). Sto gramů tofu obsahuje srovnatelně bílkovin jako průměrná 3 vajíčka. Tofu navíc obsahuje velké množství vápníku a železa. Absence cholesterolu pak eliminuje zvýšení krevního cholesterolu a riziko infarktu (které se při běžných míchaných vajíčkách zvyšuje 4x po dobou dvou hodin [1]). Ke klasickým míchaným vajíčkům bych se po ochutnání této dobroty nevrátil, ani kdybych vajíčka jedl :) Jediný problém s míchanými tofíčky je, že zatím si je asi v moc hotelech k snídani neobjednáte.   

Suroviny

Následující suroviny vycházejí na dvě porce. 
  • Tofu bílé (natural) 200 gramů
  • Cibule
  • Houby (libovolné - žampióny, hlíva, ...) 250 - 500 gramů
  • Koření: kurkuma, kmín, černá sůl, pepř  
  • Lahůdkové droždí - dvě polévkové lžíce 
  • Sójová omáčka - 1 lžíce  

Postup: míchaná tofíčka

Nakrájejte cibuli a osmažte ji na pánvičce. Mezitím si do misky dejte bílé tofu a vidličkou ho rozmačkejte na malé kousky. Jakmile je cibulka hotová, přisypejte připravené tofu a přidejte lžičku kurkumy, černou sůl (stačí trochu, má opravdu silnou chuť), lžíci sójové omáčky a dvě lžíce lahůdkového droždí. Nechte pár minut smažit a míchaná tofíčka jsou hotová.

Kombinace kurkumy a lahůdkového droždí tofíčkám dává barvu míchaných vajec a vytváří podobnou konzistenci. Černá sůl je potom důležitá kvůli chuti a vůni po síře, což opět věrně imituje míchaná vajíčka.

Postup: smaženice 

Do hotových míchaných tofíček pak při jejich smažení stačí přidat umyté a nakrájené houby, pepř a kmín. Celou směs přikryjte a nechte chvíli vařit, dokud houby nepustí vodu. Po pár minutách je smaženice hotová. Při servírování můžete smaženici posypat petrželkou, nebo pažitkou. Podávejte s libovolnou přílohou. 
Příprava tofíček.
Hotová míchaná tofíčka.
Přidání hub. 


[1] American Heart Association, "Heavy Meals May Trigger Heart Attacks", 2000 [online]. Dostupné z: https://www.sciencedaily.com/releases/2000/11/001120072759.htm

sobota 4. března 2017

Ovesné placičky (karbanátky)


Ovesné placičky (karbanátky) není nijak zvlášť chytlavý název receptu, ale jedná se o vynikající, zdravé a všestranné jídlo. Je mi jasné, že například slunečnicové karbanátky by znělo o mnoho lépe, ale protože hlavní ingrediencí tohoto receptu jsou ovesné vločky, zůstanu u ovesných placiček. Kromě názvu už placičky mají samé pozitivní vlastnosti - dají se jíst samostatné, s jakoukoliv přílohou včetně chleba, mohou posloužit jako náplň burgeru, či jako občerstvení na party. Čerstvé jsou krásně křupavé, ale ani studené nejsou vůbec špatné. Jsou ideální na zmražení a rozmrazené jsou pak během chviličky - ideální mít vždy nějakou zásobu, když se vám zrovna nechce vařit, nebo potřebujete něco rychlého do krabičky na další den. 

Recept je variací na vánočního nekapra ovesného, ale s chutí ryby nemá nic společného (neobsahuje rybí koření, ani nori vločky). Díky slunečnicovým semínkům, nepraženým arašídům a grilovacímu koření chuť připomíná spíše klasické karbanátky, případně mleté maso. Semínka a arašídy pak zvyšují obsah bílkovin v placičkách. Oproti původnímu receptu navíc placičky není třeba smažit, ale pouze péci v troubě, což dělá recept jednodušší a zdravější. 

Suroviny

Následující seznam surovin vyjde na zhruba 40 - 50 placiček, které se vejdou na 6 plechů. Je tedy potřeba počítat s tím, že pečení zabere nějakou tu dobu. Jedna průměrná porce jsou podle přílohy asi 4 placičky, takže recept by měl vyjít na zhruba 10 porcí. Přebytečné placičky můžete dát zmrazit. 
Asi 40 placiček. 
  • 500 gramů ovesných vloček (lepší jsou hrubé) 
  • Dvě větší mrkve
  • Dvě petržele 
  • Jeden celer
  • Dvě lžíce sójové omáčky
  • Zeleninový vývar (asi 200 ml) 
  • 150 gramů slunečnicových semínek
  • Koření (grilovací / na mleté maso, pálivé, česnek)  
  • 150 gramů raw arašídového másla (volitelně) 
  • Strouhanka (pouze pokud výsledná směs bude příliš mokrá) 

Postup

Jako jídlo na party.
Nejprve namočte slunečnicová semínka (stačí pár minut, ale klidně i na několik hodin). Ovesné vločky párkrát propláchněte ve studené vodě a pak nechte vodu odkapat. Uvařte oloupaný celer (stačí asi 10 minut) a pak ho nastrouhejte společně s mrkví a petrželí. Tuto zeleninu pak smíchejte s propláchnutými ovesnými vločkami a zalijte připraveným vývarem. Vývar lze použít sypaný, nebo kostku (ani není potřeba vařit, stačí zalít horkou vodou a rozmíchat) s tím, že by mělo stačit zhruba 200 ml vody - vločky už jsou totiž namočené, takže nepotřebují tolik vody. Navíc nastrouhaná zelenina obsahuje také docela dost vody a snadno vytvoří lepivé těsto. Přidejte zcezená slunečnicová semínka, případně máslo z nepražených arašídů (klasické arašídové máslo by v receptu mělo až příliš výraznou chuť), sójovou omáčku a zvolené koření (v případě grilovacího koření asi tři čtvrtě klasického sáčku, plus lžíci pálivého grilovacího koření). V tuto chvíli můžete směs ochutnat a v případě potřeby dochutit. Placičky chutnají nejlépe, pokud jsou dostatečně pikantní a slané (při vaření se chuť trochu zmírní). Směs dejte do ledničky nejlépe přes noc. 
Placičky v burgerech. 

Druhý den pak ze směsi tvarujte placičky a pečte v troubě na pečicím papíře asi 45 minut na 200°C. Zhruba po půl hodině je nutné placičky otočit. Placičky by měly držet pohromadě, ale nebojte se, pokud vám nejdou vytvarovat v ruce - stačí, když se vám podaří je na plech "kydnout". Při pečení pak krásně ztuhnou do výsledného tvaru. Pokud nejdou otočit a trhají se, placičky ještě nejsou zespodu hotové - ještě jim dejte chvíli čas. Pokud by směs byla opravdu moc "mokrá", můžete před pečením přidat strouhanku (třeba kukuřičnou). Variací receptu pak může být smažení placiček místo pečení. 

Příprava zeleniny. 
Výsledná směs.
Příprava na pečení.

Nutriční hodnoty

Průměrná placička ze zmíněných surovin obsahuje zhruba následující výživové hodnoty:
73 kalorií, 3,8 gramů bílkovin, 10,1 gramů sacharidů a 4,1 gramů tuků.
Dále pak velké množství vitamínu A a E, mědi, železa, manganu a fosforu. Detailní nutriční hodnoty jsou zobrazeny na následujícím obrázku z aplikace cronometer.

Přibližné nutriční hodnoty jedné ovesné placičky.